Campioană amară pentru Roma: afară în prelungiri

Porto câștigă cu 3-1 datorită unui penalty în cea de-a 117-a decizie cu Var – Arbitraj discutabil, care a penalizat echipa Italiei de mai multe ori – greșelile lui Buffon îi dau lui Manchester United calificarea în sferturi, care a învins PSG cu 3-1

Noaptea Romei este amară. De fapt, Porto de la Sergio Conceiçao merge în sferturile de finală, în timp ce galbenii și roșii trebuie doar să facă față unei dezamăgiri enorme, încă un eșec al acestui sezon până acum. Bineînțeles că și evaluările arbitrului Çakir cântăresc și pe eliminare, bun să acorde portughezului un penalty corect la câteva minute de la finalul prelungirilor, cu atât mai puțin în a nu face același lucru la scurt timp în zona opusă din cauza unui contact între Marega și Schick .

Nu este, după părerea noastră, o greșeală scandaloasă, dar cert este că un „pariu” pe monitor nu ar fi stricat, cel puțin să nu dea impresia unui arbitru pe teren propriu. Totuși, este inutil să plângi pentru laptele vărsat, și pentru că finala de 3-1 nu poate fi explicată doar prin deciziile fluierului turc. De fapt, numeroasele greșeli ale unei Rome care a fost prea neglijentă în faza defensivă (nu e nimic nou) și excesiv de risipitoare în ofensivă (aceasta însă este): dacă primești trei goluri foarte evitabile și ratezi unele senzaționale. cele, nu vă puteți aștepta să o rupeți, nu la aceste niveluri.

Și astfel Porto merge în sferturile de finală și giallorossi rămân cu multiple regrete, precum și cu sentimentul de a fi la un pas de eșec. Doar o calificare la următoarea Liga Campionilor, de fapt, ar putea face un an mereu trăit între suișuri și coborâșuri mai puțin amar, acesta din urmă evident mult superior celui dintâi. Douăsprezece meciuri de ligă, acesta este ceea ce le-a mai rămas Roma pentru a încerca să se salveze de la flop total: întrebarea pe care toată lumea o pune, în acest moment, este dacă Di Francesco va încerca misiunea sau altcineva.

Răspunsul va veni probabil abia astăzi, dar cert este că de la Porto nu au venit semnale pozitive pentru actualul antrenor al Giallorossi, care după meci i-a evitat pe jurnaliştii prezenţi să se refugieze în autobuzul echipei. Comportament de înțeles din punct de vedere uman dar nu din punct de vedere profesional: un antrenor care nu își arată fața după o eliminare din Liga Campionilor, de fapt, cu siguranță nu transmite siguranță mediului în care lucrează .

Sentimentul este că Di Francesco a ajuns acum la finalul carierei în galben și roșu, deși înfrângerea de ieri a fost mai mult rezultatul unor episoade decât erori tactice. Desigur, alegerile inițiale (3-4-2-1 cu Juan Jesus, Marcano și Karsdorp titulari) au stârnit uimire dar și un anumit curaj celor care, după înfrângerea din derby, au decis să joace „viața” fără să se uite. la fata oricui, constient ca pana la urma ar fi platit oricum.

Gata și apărarea trădată din nou: minge proastă pierdută de Manolas la mijlocul terenului, contraatac de la Porto și gol ușor de Soares (26’). Nici măcar la 10’ însă și Roma a egalat cu De Rossi, foarte rece pentru a transforma un penalty sacrosant (fault de Militao asupra Perotti) și a-și readuce echipa pe drumul cel bun, așa cum se cuvine unui căpitan. Păcat, însă, că apărarea giallorossi a făcut mai multă apă decât Titanic: urmărirea scorului de 2-1 al lui Porto (53’, gaură senzațională în careu și tap-in ușor al lui Marega) este de crezut.

La acel moment meciul, în perfectă egalitate cu rezultatul primei manșe, s-a îngreunat pe bună dreptate, cu două echipe împărțite între dorința de a găsi golul de calificare și teama de a suferi golul eliminării. Și așa, minut după minut, am ajuns la a doua prelungire și acolo, cu penalty-uri chiar după colț, emoțiile au revenit. În minutul 112 ușa glisantă a meciului: Dzeko, aruncat pe poartă de o ciocolată de la Cristante, irosit prost cu o lingură care trebuie să-l fi îngrozit pe Totti, iar abia 3' mai târziu Porto a primit penalty-ul de calificare grație minuțiului Var la raportare. lui Çakir o reținere a lui Florenzi pe Fernando: fă-o prostesc, dar clar, spre încântarea lui Alex Telles, foarte rece în învingerea lui Olsen și făcându-l pe Dragao să explodeze. Totuși, în minutul 122, a tremurat de frică: contact între Marenga și Schick, conciliere între Var și arbitrul turc, înainte ca același să decidă să dea drumul fără să se uite măcar la reluare personal.

Imagine care fotografiază perfect sezonul romilor, mereu pe punctul de a se întoarce, dar nu reușește niciodată. Obiectivele, așa cum am menționat anterior, nu sunt încă epuizate, dar cu siguranță nu va fi ușor să vă recuperați după o astfel de lovitură. Mai ales cu un antrenor care, în acest moment, pare să fie primul care nu mai crede.

În manșa secundă a optimilor de finală, Manchester United a obținut o calificare senzațională în sferturi învingând Paris St. Germain pe Parc des Princes cu 3-1. Nu se întâmplase niciodată în istoria Ligii Campionilor ca o echipă să reușească să răstoarne un 0-2 suferit acasă. Pe foaia de scor Lukaku (doute), Bernat și Rashford (locul 93 dintr-un penalty). Greșelile lui Buffon au fost decisive, în lacrimi la finalul meciului.