Bitter Champions: Milan batjocorit de Atletico, Inter în cușcă

Seară cu ghinion pentru milanezi în Liga Campionilor – Milan a pierdut în minutul 97 la un penalty dat de arbitru lui Atletico, în timp ce Inter a fost oprită la 0-0 de Shakhtarul lui De Zerbi.

O noapte foarte amară. Pentru Milano, batjocorit de a Penalty inexistent în minutul 97, dar și pentru Inter, din nou trece la Shakhtar Donețk, exact ca acum un an. Amărăciunea este grozavă, mai ales în casa rossonerilor unde isprava a fost prețuită multă vreme, doar pentru a o vedea scăpandu-se la câteva momente de la final. Meciul de la San Siro a avut două părți, cu Diavolul în flăcări pentru o jumătate de oră și spaniolii în a doua repriză: cota a fost, fără îndoială, Expulzarea lui Kessié, eliminat pentru dublu galben în minutul 29 de către arbitrul turc Çakir (poate decizie fiscală, dar în conformitate cu regulamentul).

La început echipa lui Pioli, deja înainte datorită unui Golul lui Leao (20'), a rezistat, apropiindu-se chiar de dublarea din nou cu portughezul, protagonist al unei lovituri strigăte de bicicletă oprită doar de transversală. Dacă ar fi intrat, probabil ne-am fi trezit comentând o altă poveste, dar episoadele, în lumina celor întâmplate, nu le-au zâmbit decât colchonerosilor. Care, previzibil, a luat stăpânirea terenului în repriza secundă, tot datorită injecțiilor de milioane de dolari ale lui Simeone de pe bancă (în interiorul lui Griezmann, Joao Felix și De Paul), în ciuda unui Pioli redus la 10 și obligat să răspundă cu Ballo. - Touré, Kalulu, Florenzi și un Giroud încă departe de cea mai bună formă.

Atletico Madrid l-a închis pe Milan în propria jumătate, fără însă a crea pericole excesive la poarta lui Maignan, cel puțin până în minutul 84, când Griezmann a inventat remiză cu un voleu cu piciorul stâng în urma unui asist al lui Renan Lodi. Rând pe rând și mingea în centru, cu Milan chiar găsind energia pentru a merge înainte și aproape de a face 2-1 cu Florenzi. Dar episoadele, așa cum am spus mai înainte, toate au mers într-o singură direcție, cu apogeul în minutul 93: atingeți cu brațul lui Kalulu și penalty pentru spanioli. Mai bine de 3’ a trecut de acolo la șutul lui Suarez, din cauza unei verificări care evident nu i-a găsit pe toți de acord: motivul constă în faptul că Lemar la rândul său atinge mingea cu brațul, mai mult pentru o clipă înaintea lui Kalulu. Până la urmă, însă, penalty-ul a fost confirmat și Pistolero a făcut 1-2, oferind echipei sale un succes care merită o bună bucată de calificare: clasamentul grupei B, în lumina remizei 1-5 a lui Liverpool la Oporto. , acum îi vede pe Roșii pe primul loc la 6 puncte, pe al doilea pe spaniol la 4, pe al treilea pe portughez la 1 e Milan este ultimul la cote zero.

„Simt o mare dezamăgire, am fost aproape de un rezultat important împotriva unei echipe foarte puternice – a oftat Pegs – În unsprezece contra unsprezece am jucat mult mai bine și asta trebuie să ne dea și mai multă convingere. Îmi pare rău pentru că a fost nevoie doar de puțină atenție, mai ales la primul gol unde am fost mulți în apărare, ieșind în continuare învinși în ciuda efortului de la moment complicând clasamentul. Arbitrul? Cu siguranță nu a fost omul meciului…”.

Seara nefericita chiar si pentru Inter, lăsând Kievul doar la egalitate. Finala 0-0, a treia la rând între nerazzuri și șahtiar având în vedere și meciurile de anul trecut, lasă un gust prost în gură, dar mai ales echipa lui Inzaghi pe locul trei (împreună cu ucrainenii) în grupă, detașată de 5 puncte de la Sheriff, senzațional învingător la Bernabeu, și minus 2 de la Real Madrid. Pentru numele lui Dumnezeu, calificarea rămâne foarte posibilă, mai ales că în turul următor Inter îi va primi pe moldoveni la San Siro, în timp ce De Zerbi va trebui să se confrunte cu Blancos lui Ancelotti, dar încă o dată există sentimentul unei echipe incapabile să facă. salt în calitate europeană.

„Ne-am confruntat cu o echipă care a fost sănătoasă, bună din punct de vedere tehnic și a făcut mult dribling – analiza de Inzaghi – Am avut demeritul de a nu profita de ocazii, portarul lor a fost într-o noapte grozavă. Chiar și într-o seară nu atât de strălucitoare am avut cinci goluri și am fi putut câștiga pentru ceea ce am creat. Gruparea este foarte echilibrată, acum să vedem cum va merge dubla noastră confruntare cu Sheriff și Shakhtar împotriva lui Real Madrid, apoi vom vedea cum va merge ciocnirea directă din noiembrie la noi acasă”. Oportunități în mână, de fapt, Inter merita mai mult decât

Shakhtar, salvat deimprecizia atacanţilor nerazzurri și un mare Pyatov, decisiv în ciuda faptului că a împlinit 37 de ani în iunie. Primul gol adevărat a venit în minutul 15 cu Barella, al cărui șut cu piciorul drept a lovit transversala: ar fi fost un gol de acoperire, dar nimic. În minutul 34 cea mai mare risipă a meciului, semnată de Dzeko, care a reușit să lovească sus la doar doi metri de linia porții. De atunci, Șahtiarul a prins mai mult curaj, grație unui Inter puțin mai descărcat și mai împotmolit decât de obicei, și a gestionat bine meciul în repriza secundă, limitându-și adversarii și creând și unele probleme în contraatac. În finală, însă, nerazzurrii au fost aproape de a marca din nou, în două ocazii: prima, în minutul 86, cu Correa, autorul unui șut cu piciorul drept deviat în corner printr-un reflex felin al lui Pyatov; al doilea chiar pe următorul corner, cu un break imperios al lui De Vrij respins încă o dată de portarul ucrainean.

Și așa, pentru a doua oară consecutiv, Europa care contează se dovedește zgârcită cu complimente la adresa Milanului, nevoit acum să facă calculele pentru a nu pleca prematur.