Cassano strălucește, Napoli nu: Parma cucerește San Paolo

După înfrângerea de la Torino împotriva lui Juve, Napoli cade din nou, de data aceasta acasă în fața Parmei lui Roberto Donadoni – Un gol al lui Cassano (omul meciului) decide la zece minute de la final – Hamsik intră și se rănește: slovac în pericol pentru Dortmund.

Te aștepți să apară în schimb Higuain și Cassano. Pibe de Bari este cel care decide noaptea San Paolo, semnând victoria zgomotoasă a Parmei asupra favoritei Napoli. Trei puncte binemeritate, pentru că emilienii au controlat meciul de la început până la sfârșit, gestionând în cel mai bun mod posibil (puține) izbucniri de la gazde și făcându-se mereu periculoși cu reluări chirurgicale. Și doar unul dintre acestea a dus la finalul 0-1 și semnarea nu ar fi putut fi decât Cassano, care a revenit să se exprime la niveluri importante, poate chiar ca națională. Mai mult decât talentul lui Bari, însă, flop-ul Napoli, aflat la a doua înfrângere consecutivă după cel al lui Torino, face știri. O KO grea, care ar putea merita angajarea lui Inter și apropierea Fiorentinei, precum și, ça va sans dire, plecarea de la Roma și Juventus. Este încă prea devreme să vorbim despre o criză, dar cu siguranță azzurrii nu se descurcă bine. Și să mă gândesc că Benitez, care probabil că înțelesese ceva cu o zi înainte, a jucat cea mai bună formație, cruțându-l doar pe Hamsik în vederea lui Dortmund. În mod ironic, slovacul a intrat apoi în repriza secundă, dar a trebuit să părăsească terenul după doar 10 minute, cu o accidentare încă de evaluat.

Jucătorii de top azzurri au trădat, de la Higuain (în orice caz cel mai periculos al echipei sale, având în vedere cele două mari salvari la care l-a obligat pe Mirante) până la Callejon, prin Pandev și Insigne. O echipă grozavă poate compensa seara nu cu unul sau doi jucători mari, dar patru sunt puțin prea mulți, mai ales dacă te confrunți cu un adversar destul de inspirat. Cassano a dat lovituri de mare clasă, dar, în general, toată Parma s-a dovedit a fi la punct. Prima repriză bine gestionată, emilienii au prins apoi curaj în repriza secundă, când și-au dat seama de greutățile lui Napoli. Pe lângă un gol fals al lui Higuain (anulat pe bună dreptate pentru ofsaid) și o lovitură liberă a lui Mertens, azzurrii au păstrat mingea mai mult timp, dar fără să se facă vreodată cu adevărat periculoși. Parma în schimb, după ce a atins plasa cu Felipe, a găsit-o cu Cassano, bun să profite la maximum de spaţiile lăsate de oamenii lui Benitez (81'). Napoli pleacă astfel de pe San Paolo cu o înfrângere proastă și periculoasă, o proastă încurajare pentru dificilul (și decisiv!) meci european din deplasare de la Dortmund. Gândindu-mă, singura veste bună despre albastrul de sâmbătă vine de la Westfallen Stadion, unde giallonerii au adunat un 0-3 răsunător de la Bayern Munchen. Borussia poate fi mai supărat, dar a demonstrat încă o dată că este departe de a fi imbatabil.