Liga Campionilor, Villareal-Juve 1-1 cu gol fulger al lui Vlahovic și eroare fatală a lui Rabiot: ocazie ratată

Remiză amăruie pentru Juve în Liga Campionilor împotriva echipei spaniole Villareal: Vlahovic înșală, dar Rabiot strică totul. Returul va decide, care va fi ca o finală

Villarreal 1-1 Juventus, toate amânate în manșa secundă. Remiza de la La Catedral, net de noile reguli introduse de UEFA la golurile în deplasare, lasă complet intact discursul de calificare, amânând orice sentință la meciul de la Torino din 16 martie. În acea seară, de fapt, unul dintre cei doi va trebui neapărat să câștige pentru a merge înainte, spre deosebire de ceea ce am văzut ieri seară, când no-contestul era convenabil pentru amândoi.

Villareal-Juve: analiza meciului

În ajun am prezis un meci tactic, cu puțină distracție și la fel de multe goluri, dar am riscat să ne dovedim senzațional de greșit după mai puțin de un minut. Da, pentru că Juventus i-a luat 32 de secunde pentru a prelua conducerea și, ça va sans dire, au lovit cartonașul Vladhovic, pentru un debut de vis în Liga Campionilor. Golul, născut dintr-o lansare a lui Danilo și îndreptat spre mare de către sârb, certifică încă o dată marea achiziție făcută în ianuarie, pentru că este nevoie de foarte puțin pentru ca fosta violă să marcheze, în lumina marilor sale abilități tehnice combinate cu un amestec de fizicitate și răutate tipic doar campionilor.

Cu toate acestea, este corect să reiterăm că un astfel de talent merită un joc personalizat, care în prezent lipsește din toate punctele de vedere. Da, pentru că încă o dată Juventus, la fel ca în derby, odată ce au luat conducerea nu a mai încercat să-și lovească adversarul, ci a ales să retragă centrul de greutate și să apere 0-1. Tactica lui Cortomuso, oricât de respectabilă îți place, dar foarte periculoasă într-o fază istorică în care soliditatea compartimentului din spate nu este ploaia de altădată, și de fapt Villarreal, ca boxer uluit, și-a găsit curaj și s-au proiectat în mijlocul terenului alb-negru. Descrierea unui asediu nu ar fi corectă, dar între timp spaniolii au lovit o miză senzațională cu Lo Celso și a creat niște tari cu Danjuma, în timp ce Lady s-a limitat la câteva reporniri sporadice, oricât de prost gestionate.

Blocul s-a deschis în minutul 66 când Rabiot l-a pierdut pe Parejo: 1-1 și mingea în centru. Francezul și-a continuat apoi seara proastă făcând un fault foarte rău lui Chukwueze, pedepsit de arbitru cu un galben care miroase a grație, mai ales că Var, în mod inexplicabil, a decis să nu intervină. Juve? Totul într-un șut al lui Vlahovic (cine altcineva?) salvat de Rulli, aproape de parcă egalitatea ar fi singurul rezultat disponibil. Nu că e de aruncat, atenție, dar 1-1 îi va obliga pe alb-negri să atace mai mult la Torino, cu riscul de a se descoperi și de a oferi lui Villarreal spațiile la care aspiră cel mai mult. Adevăratele umbre de seară vin însă de la infirmerie, în special de la McKennie care și-a fracturat al doilea și al treilea metatarsian al piciorului stâng (se teme o pauză de două luni) și de la Alex Sandro, care a ieșit la pauză. cu o întărire a gambei stângi (examene astăzi).

Vocile din vestiare

„Acum devine ca o finală, nu există altă soluție decât să câștigi manșa secundă – a confirmat el Allegri – Aveam jocul în mână și eram ușoare, când ne drăguți atunci suntem mai puțin răi. Mai bine să ai o Juve urâtă și de succes decât o frumoasă și ratată. Greșeala la golul primit a fost decisivă, l-am lăsat pe Parejo singur în mijlocul careului, Villarreal a căutat mereu găurile, am fost șase contra unu și am rămas pe loc. În rest, am făcut un joc bun și am avut mai multe ocazii.”

Se poate, dar pe rețelele de socializare sunt mulți, printre fanii lui Juventus, care nu apreciază acest fotbal școlar și previzibil, cu atât mai mult acum că în față este un atacant de rasă precum Vlahovic.

„Golul în Liga Campionilor este un vis devenit realitate, dar nu sunt fericit pentru că nu am câștigat și în schimb am vrut să o facem”, a comentat Sârbo – Să privim înainte, am făcut lucrurile așa cum am spus, dar și adversarul a jucat bine. Eu personal am uitat deja acest joc și aștept doar cu nerăbdare, încerc să mă perfecționez în fiecare zi și să-mi țin picioarele pe pământ.”

„Am dat dovadă de maturitate, experiență ca jucători și grup, ca colectiv – analiza mulțumită a Șmirghel – Acestea ne-au permis să înțelegem că orice se poate întâmpla cu aceste echipe: am reușit să nu ne demoralizăm. Juve rămâne favorită, dar vrem să ne demonstrăm abilitățile și să încercăm să trecem.”

Totul amânat pe 16 martie la Torino, când o remiză, oricare ar fi, nu va duce decât la prelungiri: pe scurt, pentru a merge în sferturi, nu poți face calcule ci doar câștigi.