Campioni: Juve tremura si apoi sarbatoreste cu Dybala, Atalanta ko

După ce a primit un gol, Juve revine de la Lokomotiv Moscova (2 la 1) cu două perioade de la Dybala și calificare pe carte - Atalanta în schimb începe bine, dar este apoi copleșită de Manchester City a lui Guardiola (5 la 1).

Deodată, Paulo Dybala. La Joya transformă noaptea de Juventus într-o petrecere cu vedere la optimile de finală, tocmai când vrăjitoarele europene preluau acum Stadionul, de altfel cu mult înainte de Halloween. De altfel, în minutul 77 Lokomotiv s-a impus cu 1-0, iar bianconerii, în ciuda formației lor de hiperatac, nu au reușit să schimbe cursul lucrurilor. Apoi, după cum am menționat anterior, iată jocul dublu al argentinianului de a da un egal și depășire, transformând astfel frustrarea generală într-o bucurie importantă, a doua după cea de la San Siro.

În acea seară Juve a vrăjit și a preluat conducerea în clasament, ieri în schimb mai puțin sclipici dar puncte la fel de importante, chiar poate chiar mai multe, în lumina unei calificări care acum pare să fie în siguranță. Pentru a-l asigura, vor fi necesare 3 puncte în Rusia, dar între timp Lokomotiv se află la o distanță sigură și asta, în lumina modului în care a decurs jocul, este o veste categoric bună.

Nu a fost cea mai bună Juve a sezonului, dimpotrivă: timp îndelungat a avut de suferit organizarea defensivă a Seminului, pricepută la închiderea spațiilor fără a scădea totuși ritmul și intensitatea. Dar apoi, cum s-a mai întâmplat și cu alte ocazii, înlocuirile alb-negru au făcut diferența, încă o dată pe plan tactic decât tehnic.

Intrările lui Higuain și Rabiot în locul lui Khedira și Matuidi au mărit cu frică turațiile motorului Juventus, forțând Lokomotiv să-l „aruncă” pe Pjanic pentru a gestiona toate armele Sarrian. Și așa Doamna, în jos cu un gol din minutul 30 din cauza unei duble greșeli a duo-ului De Ligt-Bonucci (Miranchuk a fost rece să profite de asta), a reușit să zdrobească adversarele în propriul trocar: un pressing care , așa cum se spera, a făcut enorma superioritate tehnică, cel mai bine exprimată de Dybala.

Golul egalizarii din minutul 77 a fost splendid (sut cu stanga cu Guilherme imobil), jaful in loc de cel al definitivului 2-1 (79', tap-in aproape dupa o respingere asa-asa a portarului la sutul lui Alex Sandro) , pentru un cârlig dublu la bărbia rușilor care i-a câștigat remuntada. Acum va fi suficient să câștigi la Moscova pentru a fi sigur de optimile de finală cu două etape de rămas, dar deja așa există motive de optimism, chiar dacă primul loc, în lumina victoriei lui Atletico asupra Bayer Leverkusen, va fi suficient. probabil să fie transpirat până la sfârșit.

„Din păcate, ne-am dus și au făcut multă densitate – a comentat Sarri. – A fost o situație dificilă, dar ne-am priceput să nu ne pierdem capul. Ne-am asumat riscuri cu atât de mulți jucători atacanți pe teren împreună, dar știam că jocul poate fi corectat, chiar dacă am fost mai puțin geniali decât de obicei.”

Seara proasta, foarte proasta in schimb pt Atalanta, lăsând Manchester cu oase rupte. Ultimul 5-1 confirmă că gașca Gasperini, atât de strălucită în ligă, pur și simplu nu se poate măsura cu Liga Campionilor, evident încă prea îndepărtată la nivel tehnic, tactic și fizic.

Bineînțeles, punctele de calificare sigur nu au fost luate la Etihad, dar de la a treia forță din campionat (ultima și actuală) era rezonabil să ne așteptăm, dacă nu la rezultat, măcar la o fărâmă de rezistență mai mare, mai ales cu un City. fara fundasi centrali... Iar jumătate din prima repriză, Atalanta chiar a profitat de asta jucând fără teamă, încât a trecut chiar în avantaj prin Malinovski, rece pentru a transforma penalty-ul obținut de Ilicic pentru un fault al lui Fernandinho (28’).

Timp de câteva minute Bergamo a visat la lovitură de stat, dar apoi cuplul premiat Aguero-Sterling a readus-o la realitate dură. Argentinianul a egalat mai întâi cu o lovitură în fața porții (34’), apoi și-a dublat avantajul dintr-un penalty (38’, fault lui Masiello asupra lui Sterling).

Echipa lui Guardiola, odată scăpat pericolul, a putut astfel să se relaxeze, revenind să joace fotbalul care le place atât de mult fanilor din toată lumea. Să o ajute, ca întotdeauna, obișnuitul Sterling, autoarea unei reprize a doua uluitoare: hat-trick-ul său (58’, 64’ și 69’) a transformat repriza secundă într-un meci amical, confirmând că Atalanta nu este încă pregătită pentru siguranța. etape.

„Rezultatul este greu – a oftat Gasperini. – Cele două goluri primite în scurt timp m-au supărat, mai ales din penalty. Am fi putut primi un alt tip de gol, nu așa, a complicat rezultatul și jocul, chiar dacă City este una dintre cele mai bune echipe din lume. În orice caz, oricât de greu ar fi rezultatul, ne întoarcem acasă cu câteva indicii pozitive”.

Este legitim să întrebați care dintre ele, chiar dacă adversarul are evident prea multă grosime. Acum mergeți la campionat, cu revanșa amânată pentru câteva săptămâni. Peste 15 zile Juventus și Atalanta se vor confrunta din nou cu aceiași adversari, cu speranța de a fi învățat ceva util și important.