CAMPIONATUL SERIE A – Sampdoria îl frânează pe Milano: e 1-1

Unu-la-unu dintre Milan și Sampdoria care sunt acum foarte aproape de Europa League – Mihajlovic îl învinge pe Inzaghi la puncte – Gol de la Soriano, amorsat cu măiestrie de Eto'o, și autogolul lui Duncan – Având în vedere slăbiciunea lui Milan și Inter iminenta derby-ul Milan va fi doar pentru glorie: pentru ambii milanezi visul Europei este în dosar.

Trenul spre Europa sta departe. De altfel, egalul 1-1 de la San Siro îi mulțumește doar pe Sampdoria, care a pus un decalaj bun între locul șase și toți urmăritorii. Milan rămâne la minus 7, tot în spatele Torino și cu riscul depășirii de către Genoa. Dacă rossoblui ar câștiga miercuri timpul adăugat împotriva Parmei, bărbații lui Inzaghi ar intra în derby pe poziția a noua, cu doar două puncte înaintea lui Inter. Cel mai probabil derby-ul lui Milan va fi valabil doar pentru supremația teritorială: este greu, dacă nu imposibil, echipelor Madonnina să submineze spațiul european. Amânarea sezonului 30 le-a oferit rossonerilor o oportunitate minunată, aceea de a trece la doar patru puncte în spatele Sampdoriei.

La randul lor, blucerchiatii au avut doua rezultate disponibile: victoria ar fi alimentat visele Ligii Campionilor, remiza a cimentat plasarea in Europa League. Rezultatul a fost un meci tactic și echilibrat, în care Milan a încercat să-și impună jocul și Sampdoria să-l controleze, pentru a exploata apoi arma contraatacurilor. În toate acestea, au reieșit dificultățile rossonerilor în a juca fotbal: supremația în posesia mingii (54%) și la șuturi (7-3 pe poartă, 11-5 în deplasare) sunt bune, dar manevra lentă și lipsa muncii în echipă au împiedicat aduna prada. Europa rămâne astfel foarte departe la fel ca confirmarea lui Inzaghi, atârnând acum mai mult ca niciodată de un fir.

„Am creat multe, am meritat să câștigăm – analiza lui imediat după meci. – Ar fi fost nevoie de mai multă precizie în concluzii dar astăzi negativul este doar rezultatul, nu performanța. Nu trebuie să ne uităm la clasament, când trebuie să joci 12 finale e clar că ți-ar putea merge una prost...”. Nu există nicio îndoială că echipa este în creștere (ușor) dar este clar că ar fi nevoie de mult mai mult pentru a urca în clasament. Milan, în schimb, și-a arătat limitele obișnuite și astfel, după o primă repriză bună (ocazii pentru Van Ginkel și Cerci), s-au trezit la un gol: un pas splendid al lui Eto'o (deja periculos în prima repriză). ) pentru Soriano și 1 -0 Sam (58’).

În acel moment, Inzaghi a ieșit din greu: cu derutantul Cerci, înăuntru cu enfant prodige Suso. Remiza a venit însă întâmplător, mai mult pe una dintre punctele slabe ale Milanului și punctele forte ale Sampdoriei: loviturile de fixare. În minutul 74, De Jong, în urma desfășurării unui corner, a lovit în semi-revers găsind devierea decisivă de la Duncan, pentru rossoneri 1-1. Finala a văzut forțarea oamenilor lui Inzaghi, în încercarea de a pune mâna pe acea victorie care ar fi fost fundamentală.

Cea mai bună ocazie în minutul 83: piciorul stâng al lui Suso și Viviano a lovit bara. Și astfel meciul s-a terminat 1-1, poate un rezultat strâns pentru Milan, dar foarte binevenit la Sampdoria. Cine poate visa acum la Europa cu mai multă concretitate, tocmai în detrimentul rossonerilor. ale cărui ambiții continentale atârnă doar de matematică.