CAMPIONATUL SERIE A – Remiză, goluri și spectacol între Napoli și Inter: 2-2

Două goluri în jos cu 20 de minute de la final, nerazzurri revin prin Palacio și Icardi (penalty cu lingură) și aduc acasă un prețios 2 la 2 chiar și după ce s-au apropiat de victorie – înlocuirile lui Mancini sunt decisive – dar egalul nu are nici un folos. atât la Napoli, care nu a reușit să înfrunte Roma, cât și la Inter, departe de Europa

Gol, spectacol și multe, multe greșeli. Cu siguranță nu se poate spune că Napoli-Inter a fost un meci plictisitor! De fapt, finala de 2-2 face dreptate unei seri distractive și pline de viață, dar pe de altă parte, cu două echipe ca aceasta, inversul ar fi fost hotărât mai ciudat. Bineînțeles că meciul trebuie să-i fi făcut pe puriștii tacticii să-și dea nasul: un anume Arrigo Sacchi, de exemplu, îi plăcea să sublinieze cât de perfecte erau meciurile fără goluri tocmai pentru că, pentru fiecare dintre ei, există întotdeauna o eroare defensivă. Totuși, trebuie spus că provocarea a urmat un scenariu logic, fiul a doi antrenori precum Benitez și Mancini, urmărind mereu golul în plus, mai degrabă decât foaia curată. Și astfel Napoli-Inter a oferit divertisment pentru toate cele 90 de minute, chiar dacă golurile au venit abia în repriza secundă.

Rezultatul a fost un 2-2 romantic și imprevizibil care, în general, este de puțin folos ambelor echipe. Azzurrii nu reușesc să se apropie de Roma și într-adevăr riscă să se trezească cu suflarea pe gât de la Lazio sau Fiorentina, angajați în această seară (19) într-una dintre cele două amânări ale celei de-a 26-a zile, nerazzurri se îndepărtează mai mult de zona Europa League și pun la îndoială. ei înșiși de ce atâta discontinuitate. Cel mai mare regret, pentru cum mergea, îi aparține însă lui Napoli: cu un avantaj de două goluri, la douăzeci de minute de la final, nu au reușit să descurce un meci care părea câștigat.

"Nu sunt supărat, echipa mea a jucat bine împotriva unui mare adversar", a explicat Benitez. – Nu a fost vorba de un declin psihologic, ci doar că Inter are jucători capabili să aibă impact chiar și în timpul meciului.” Într-adevăr, momentul de cotitură a venit chiar de pe bancă: Mancini i-a introdus pe Hernanes și Pușcas în jos cu două goluri, trecând de la 4-3-1-2 la 4-2-3-1. Mișcare câștigătoare, care a eliberat inspirația outsiderului, creând mai multe probleme gazdelor. Din 2-0 semnat de Hamsik (lovitură de cap în minutul 51) și Higuain (splendid șut cu piciorul drept în minutul 63) am ajuns astfel la 2-2 cu goluri de la Palacio (dracambolesc tap-in sill în minutul 72) si Icardi (penalty cu "lingura" in minutul 87). Și în finală, cu Napoli în 10 (Henrique exmatriculat pentru penalty pe Palacio), San Paolo a simțit chiar frică...

„Ar fi trebuit să încercăm să câștigăm – a oftat Mancini. – Am fost mai jos cu două goluri fără să știm măcar de ce, dacă nu am primit atât de mult în aceste meciuri chiar am fi putut să-i ducem acasă. Cu toate acestea, sunt mulțumit de reacția părinților mei, jucam la Napoli împotriva unei echipe grozave și am reușit să facem mai multe șanse”. Rămâne însă sentimentul a două echipe incomplete, capabile de orice, într-un sens sau altul. Și asta, cu câteva zile înainte de Europa League (azzurrii o vor provoca pe Dinamo Mosca la San Paolo, nerazzurrii în schimb îi vor vizita pe germanii de la Wolfsburg), cu siguranță nu ne lasă să dormim liniștiți.