CAMPIONATUL SERIE A - Doar Roma ține pasul cu Juve. La fel și pentru Inter. Noua ko Napoli

CAMPIONAT - Giallorossi lichidează cu ușurință Cagliari (2 - 0) și sar în fruntea clasamentului cu puncte pline împreună cu Juventus - Îmbrățișarea lui Florenzi la bunica după ce golul se mișcă - Inter așa-așa la Palermo: nu merge peste egal ( 1-1) - Napoli pierde la Udine (1-0) și este din nou în pragul unei crize de nervi: Benitez acuzat

Juventus și Roma decolează. Campionatul a început în urmă cu doar trei zile dar ierarhiile din ajun, care i-au văzut pe cei doi favoriți pentru Scudetto, par deja respectate. După succesul bianconerilor în așteptarea San Siro, giallorossi au fost chemați să răspundă împotriva lui Zeman Cagliari, ex mereu aplaudat în ciuda rezultatelor nu tocmai măgulitoare. De data aceasta, însă, fără smecherii din trecut ci o Roma dură și convinsă, pe loc din primele minute. Care, în mai puțin de un sfert de oră, pusese deja meciul pe drumul cel bun, închizând-o efectiv.

Mai întâi Destro, glacial în repetarea la un pas de la Florenzi, apoi însuși extrema galben-roșu, priceput să împingă pase delicioasă a lui Gervinho în plasă. Exultația lui (grabă nestăpânită la tribuna autorității pentru a-și îmbrățișa bunica) merită o mențiune separată, la fel ca și răceala lui Peruzzo, „forțată” de regulament la o avertizare justă și insensibilă în același timp. Restul a fost doar o după-amiază lungă de sărbătoare, care îi proiectează pe Roma în fruntea clasamentului împreună cu Juve: un duopol care va dura cel mai probabil până pe 5 octombrie, ziua înfruntării directe cu nerăbdare.

În schimb, face un pas înapoi pentru Inter, cel puțin dacă termenul de comparație a fost 7-0 tăiat de Sassuolo. Că jocul Barbera ar fi fost mai dificil era de imaginat, dar poate nici cei mai pesimiști dintre nerazzurri nu s-ar fi gândit la un astfel de început. În minutul 3, Vidic, indicat de toți drept liderul apărării, i s-a furat mingea într-un mod absurd de către Vazquez pentru cel mai ușor gol. Obligați să fugărească, oamenii lui Mazzarri au nevoie de puțin timp pentru a reacționa dar reușesc totuși să egaleze în minutul 42 prin Kovacic, cea mai fericită notă a acestui început de sezon. Croatul, sec de un campionat și jumătate, pare să vrea să recupereze timpul pierdut, așa cum o demonstrează cele patru goluri marcate în șase meciuri de sezon.

După ce au găsit egalitatea, nerazzurri și-au trăit cel mai bun moment, chiar și au marcat de două ori: păcat că ambii au fost anulați. Decizie corectă pe cea a lui Vidic (offside activ de Osvaldo), mult mai discutabilă cea a lui Icardi (D'Ambrosio pare să înceapă într-o poziție neregulată). Jocul este deschis și ambii riscă să-l câștige. Vazquez aproape a marcat de două ori cu un șut cu piciorul drept pe bară, Osvaldo a țintit colțul de sus cu o lovitură de cap de precizie, dar a trebuit să se încline în fața miracolului lui Sorrentino. În finală Iachini a fost exclus pentru proteste în urma anulării unui gol de către Belotti: imaginile demonstrează însă că decizia este corectă, în condițiile în care atacantul îl împinge (deși ușor) pe Nagatomo. Finala de 1-1 nu a respins-o pe Inter, dar nici nu a promovat-o. Cele patru puncte din clasament confirmă că locul trei este un posibil obiectiv, Scudetto nu.

Pe de altă parte, este greu de imaginat vise de glorie pentru Napoli. După victoria cu Sparta Praga, mulți așteptau meciul din deplasare de la Udine pentru a înțelege starea de sănătate a azzurrilor. Răspunsul este cel mai de temut: criza nu s-a încheiat, într-adevăr pare să fie în plină desfășurare. Marele suspect al celei de-a doua înfrângeri consecutive în ligă, inutil să spun, este Benitez. Greu de înțeles chiar înainte de meci, apoi de neînțeles în lumina aceluiași. Rafarevolution, așa cum a fost deja poreclit, îi afectează pe Inler, Mertens, Callejon și Hamsik, toți pe bancă pentru un Napoli fără precedent cu Gargano și Lopez la mijloc, Zuniga sus dreapta, Michu mijlocaș ofensiv și Insigne pe stânga.

Totuși, toate acestea produc un singur post (Gargano în minutul 36) și o șansă dublă Higuain-Callejon în repriza secundă. Prea puțin pentru a câștiga meciul și de fapt Udinese, la prima ocazie reală creată, trece. Koulibaly și Britos se găsesc, Danilo îl îngheață pe Rafael cu o farfurie pe cât de simplă, pe atât de letală (71’). Finalul este o criză de nervi: Higuain blestemă lumea, Benitez părăsește terenul abătut și cuvinte destul de grele par să fi zburat în vestiar. Un fel de free-for-all pentru un grup care acum pare să fie în pragul prăpastiei.