CAMPIONAT DE SERIE A – Egalul lui Milan, Inter ridică capul, marcatorul lui Napoli

CAMPIONATUL SERIE A - Rossonerii lui Inzaghi sunt opriți acasă de Fiorentina (1-1) și nu reușesc să-și asigure locul trei în clasament - Inter ridică capul și continuă să câștige la Csena (1-0) cu un penalty a lui Icardi – Ploaie de goluri la Napoli: lotul lui Benitez îl copleșește cu 6-2 pe Verona

Milan nu reușește să-și asigure locul trei, Napoli și Inter se apropie de el. Pe scurt, asta ne lasă fotbalul de duminică, ça va sans dire, de la treapta cea mai de jos a podiumului în jos. Ceea ce în acest moment este din ce în ce mai disputat: pe lângă cei ai milanezilor și lui Benitez, nu trebuie uitate Udinese, Sampdoria, Lazio și, de ce nu, Fiorentina. Pe scurt, lupta pentru poziția finală a Ligii Campionilor se anunță incitantă și luptată până la capăt, datorită unei calități medii destul de nivelate a campionatului.

Meciul care promitea cea mai mare distracție a fost cel de la San Siro, în schimb Milan și Fiorentina s-au provocat mai mult cu frica de a pierde decât cu dorința de a câștiga. Ocazii rare de gol pentru două echipe care au încercat mult să manevreze și puțin șut pe poartă. Golul lui De Jong (25’) a sosit pe singurul lui Milan din prima repriză, bun să pună în practică o lovitură de colț frumos, care a părut să pună meciul la vale. În schimb, în ​​repriza secundă, Viola și-a ridicat centrul de greutate găsind un egalizator cu Ilicic, lăsat să lovească netulburat de la 25 de metri după o dezactivare greșită a lui De Sciglio. Rossonerii au încercat în acel moment să o zdrobească pe Fiorentina dar formația aleasă de Inzaghi (4-3-3 cu Menez fake nueve și Torres pe bancă) a ajuns să lobotomizeze manevra. Nu întâmplător antrenorul rossonerilor, în ultimele minute, a încercat să amestece cărțile introducând spaniolul și Bonaventura în locul francezilor și lui Poli, dar până atunci era prea târziu. „Îmi pare rău pentru rezultat, am fi putut termina meciul mai devreme – a gândit Inzaghi. – Încă ne putem îmbunătăți, dar ceea ce contează este că suntem în cursa pentru locul trei”.

La fel ca Napoli, care a revenit la victorie în ligă după paranteza proastă europeană. Dar succesul răsunător cu Verona (6-2) nu trebuie să inducă în eroare: azzurrii s-au distrat prost! Este suficient să spunem că, după doar 20 de secunde, oaspeții erau deja în avantaj datorită lui Halfredsson, a cărui torpilă la distanță lungă l-a învins pe nevinovat Rafael. Astfel a început încă o cursă în sus pentru Benitez, care de data aceasta a găsit totuși un Napoli gata să reacționeze. După un atac în prima repriză (cu câteva griji prea multe în apărare), azzurrii au găsit egalarea și avantajul cu Hamsik (44’ și 58’), desprinzându-se astfel dintr-un rapid început pe 11 mai trecut. Totul e gata? Nicio sansa. Verona a ripostat imediat și Nico Lopez, introdus de Mandorlini în locul lui Sorensen, a inventat egalarea cu o acțiune personală splendidă (67’). Dar în acel moment, cu San Paolo pe picior de război, Gonzalo Higuain a preluat scaunul. Pipita, care nu a reușit nici în campionat, și-a descărcat lovitura cu piciorul drept pe poartă pentru a marca 3-2 (68’), apoi a decis să ducă mingea acasă, înscriind și al cincilea (84’) și al șaselea (90’). ) goluri, acesta din urmă la penalty. La mijloc sclipirea „obișnuită” a lui Callejon (76’) pentru o finală de 6-2 care demonstrează dubla față a lui Napoli: spectaculos în atac, șubredă în apărare.

În orice caz, singurul lucru care a contat a fost victoria, la fel ca pentru Inter. Nerazzurrii au ridicat capul după o săptămână groaznică, luându-l pe Cesena, grație unui penalty al lui Icardi. Episodul cheie are loc în minutul 32: Hernanes îl lansează față în față pe Palacio cu Leali, portarul îl alunecă pe argentinian făcându-l pe Mazzoleni să fluieră penalty și expulzare. Altfel, Inter obișnuit, slab în față și pâlpâind în spate. Cesena, în ciuda inferiorității numerice, a jucat aproape egalând de două ori cu Marilungo. Cu toate acestea, este greu să ne așteptăm la mai mult de la o echipă care încă se reface: în acest sens, meciul de miercuri va fi foarte interesant, când Sampdoria lui Mihajlovic va ajunge la San Siro. „Băieții au simțit presiunea, aveam nevoie de acest succes – a recunoscut Mazzarri. – Am apreciat dorința pe care au pus-o pe teren, acum trebuie să creștem”. Victorie binecuvântată și de Thohir, care l-a încurajat pe antrenorul de la Jakarta: „Am încredere în munca lui și în cea a conducerii, sper că echipa își poate atinge obiectivele”.