CAMPIONATUL SERIE A - Napoli-Torino 2-1, Fiorentina o depășește cu 3-0 pe Inter

CAMPIONAT DE SERIE A – Lorenzo Insigne decide rezultatul la Napoli iar Benitez respiră. Prima victorie Viola la Franchi, goluri de la Babacar, Cuadrado și Tomovic și Inter coboară: acum banca lui Mazzarri tremură.

Încă o bătaie, de data aceasta fără alibi. Inter se scufundă la Florența (3-0) și odată cu ea, poate, certitudinile lui Walter Mazzarri, din ce în ce mai mult în centrul tuturor criticilor, merg la fund. Trebuia să fie seara momentului de cotitură, cea în care nerazzurri l-ar fi răscumpărat pe prostul remediat acum o săptămână împotriva lui Cagliari, în schimb a fost un spectacol al Fiorentinei. Golurile Viola au fost spectaculoase, mai ales primele două care au ajuns în mai puțin de 20 de minute. Dar Inter, dincolo de priceperea balistică a lui Babacar și Cuadrado, a fost un spectator neplătitor, atât de mult încât i-a „forțat” pe francezi să o refacă în 2012 („balonul e cel alb” au cântat fanii florentini). , batjocorind adversarii).

„Avem probleme și au ieșit – a recunoscut Mazzarri după meci. – Am încercat să dau o zguduială dar avem probleme, noroc că acum vine pauză”. Cam slabă ca explicație: Inter a adunat 8 puncte în 6 zile, a primit 7 goluri în ultimele două meciuri, în plus, jucând destul de prost. A justifica totul cu condiția fizică pare puțin simplist, mai ales că Fiorentina era și ea proaspătă din Europa League, mai mult cu mult mai mulți accidentați. Lipsește un joc demn de acest nume și echipa pare că și-a pierdut încrederea în ideile antrenorului. Este nevoie urgent de un punct de cotitură, altfel există riscul unui sezon destul de amar. Fiorentina, în schimb, s-a bucurat de isprăvile lui Babacar (sut terifiant cu piciorul drept sub centrare în minutul 7), Cuadrado (șut rotund la colț în minutul 19) și Tomovic (slalom printre frumoasele figurine nerazzurri din minutul 76). Minutul XNUMX) și priviți astfel viitorul cu mai mult optimism.

Același lucru se poate spune și despre Napoli, următorul adversar al lui Inter după pauză. Azzurrii au suferit mult, dar până la urmă au trecut peste Torino (2-1). Nu a fost însă o seară ușoară atât de mult încât, după doar 14 minute, oamenii lui Benitez erau deja în jos. Datorită bijuteriei lui Quagliarella: control acrobatic, răsucire aproape ilegală și șutul lui Rafael la stâlpul îndepărtat. Cu toate acestea, azzurrii au avut meritul de a nu fi descurajați, în ciuda faptului că climatul de la San Paolo era ostil. În prima repriză, Gilet a făcut aparări senzaționale, Insigne a lovit bara fără greș, iar Higuain a greșit cu un gol practic gol. Dar apoi, în a doua jumătate, a căzut fortul cu grenade.

Mai întâi lovitura de cap a lui Insigne (55'), apoi devierea murdară a lui Callejon (72') şi astfel omleta s-a întors. În polemica finală pentru câteva episoade în zona albastră dar Massa, norocul lui Benitez, a lăsat-o. „Am meritat victoria – a spus antrenorul spaniol. – Este al treilea la rând, trebuie să însemne ceva. Echipa noastră nu este mai puțin puternică decât anul trecut, dar trebuie să rămânem cu toții uniți.”