CAMPIONATUL SERIE A – Inter câștigă din nou: îndrăzneț 4 la 2 împotriva Veronei

CAMPIONAT DE SERIE A - Victoria pirotehnică a lui Mazzarri în fața bobocului de la Verona: două goluri întâmplătoare în prima repriză și refacere cu ceva fiori când lipsa de concentrare a milanezului este însoțită de o performanță mai avântată a jucătorilor de la Scala - Palacio încă în poartă - Corect Kovacic - Mazzarri vrea în plus

Misiune indeplinita! Înainte de ziua a noua, Inter a învins Verona cu un pirotehnic cu 4-2 și a revenit aproape de zona Campionilor, deși cu un joc mai mult decât Juventus și Napoli. Trebuia să fie un meci deschis și distractiv și, cel puțin parțial, așteptările au fost îndeplinite. Nerazzurrii au abordat meciul cu spiritul potrivit, găsind apoi ajutorul norocului, care măcar a favorizat reușita primelor două goluri. Verona, în schimb, a acuzat ceea ce în Spania numesc „miedo scenico”, adică teama de a fi pe o scenă mai importantă decât de obicei. De fapt, nu întâmplător venețienii și-au dat tot ce e mai bun doar atunci când meciul a fost compromis, de parcă s-ar fi scuturat de toate presiunile care i-au însoțit. Pe scurt, Inter a meritat o victorie, dar nu pot zâmbi deloc; la golurile și punctele trebuie adăugate însă distragerile defensive, care au costat încă două goluri pasive (fac 8 în ultimele trei jocuri) pe lângă reproșurile lui Walter Mazzarri. „Am mers foarte bine până la 2-0, dar apoi trebuie să ne îmbunătățim – a recunoscut antrenorul nerazzurri. – De multe ori ne oglindim și jucăm jocuri mai mult pentru public decât pentru orice altceva, asta nu este bine. Facem prea multă lejeritate, naivitatea ar putea costa scump. Am văzut-o pe Juve câștigând cu 2-0 la Florența și apoi pierzând cu 4-2, nu trebuie să lăsăm niciodată garda jos.” Motivul acestor distrageri nu este încă pe deplin clar: pentru unii este vorba de limitări tehnice, pentru alții de erori care pot fi evitate, atribuite lipsei de experiență. Mazzarri optează pentru a doua cale: „Avem o echipă tânără cu mulți băieți buni care joacă bine. Cât timp toată lumea era concentrată, am făcut un joc grozav, dar imediat ce am slăbit frâiele Verona ne-a pus în dificultate. Dacă vrem să-i enervăm pe toată lumea și să rămânem în frunte, nu trebuie să ne uităm în oglindă și să recunoaștem aceste neglijeri”.

Per total, însă, seara de sâmbătă a nerazzurrilor poate fi considerată fericită. Mazzarri alege să înfrunte Verona cu 3-5-1-1 acum testat, deși mai ofensiv decât de obicei. Ricky Alvarez urcă de fapt la mijlocul terenului în locul lui Taider, iar Kovacic este plasat în spatele lui Palacio, pentru un Inter care decide să o pună la nivel tehnic. Proiectul a funcționat, iar nerazzurri s-au trezit în frunte cu două goluri după doar 12 minute. Ambele goluri au venit însă într-un mod destul de lejer: în minutul 9 un voleu cu piciorul drept al lui Jonathan, destinat să treacă pe lângă bară, găsește o deviere a lui Moras, în minutul 12 o paradă a lui Jorginho se încheie direct pe corpul inconștientului Palacio. . Verona a derapat, dar apoi Inter a început să se uite în oglindă (Mazzarri dixit) și să cedeze ceva. În minutul 32, Martinho a profitat de echipa lui Toni (precum și de eroarea fundașilor centrali nerazzurri) pentru a se strecura în zonă și a învins-o pe Carrizo (2-1). S-a redeschis totul? Nicio sansa! Cinci minute mai târziu, de altfel, Cambiasso a marcat al treilea gol după un post al lui Nagatomo, iar la începutul reprizei secunde (56') a marcat şi Rolando, profitând din nou de o carambolă dintr-un corner. Meciul pare să se fi terminat aici și Mazzarri începe turbul de înlocuiri, necesar în vederea următorului meci de la mijlocul săptămânii (marți la Bergamo contra Atalanta): Cambiasso și Palacio ies, Kuzmanovic și Belfodil intră. Dar Inter nu a învățat încă să gestioneze rezultatele cu calmul cuvenit, așa că Verona profită de ocazie pentru a salva fața. În minutul 71 Toni protejează mingea și îi servește lui Romulo, al cărui picior stâng se strecoară în spatele lui Carrizo (4-2). Ar mai fi timp și pentru 4-3 al lui Toni, dar arbitrul Celi oprește totul din cauza unui presupus fault (?) al atacantului asupra lui Ranocchia. Mazzarri miroase un aer care nu-i place și decide să îngroașe rândurile: Kovacic ieșit (performanță corectă ca mijlocaș ofensiv/al doilea atacant), Taider intră. Meciul s-a încheiat fără alte șocuri și Inter a adus astfel acasă o victorie prețioasă. Drumul către un campionat de top este încă lung, dar chiar și așa, deocamdată este suficient.