CAMPIONATUL SERIE A – Inter se predă Fiorentinei (0-1) care vede Liga Campionilor

Fiorentina lui Montella a dezmințit tabuul de la San Siro după 16 ani, a învins-o pe Inter cu un gol de la egipteanul Salah și a văzut Liga Campionilor după înfrângerea lui Napoli la Torino – Nerazzurri de la Manccni a lovit postul cu Guarin și i-a asediat pe Viola nouă rămase în finală: dar Fiorentina a rezistat și a adus acasă trei puncte foarte prețioase

Inter se predă. La revedere cinci victorii consecutive, la revedere (deja foarte puține) speranțe de locul trei. Totul în beneficiul unei mari Fiorentine, capabilă să spargă tabu-ul nerazzurrilor San Siro, care i-a văzut învinși timp de 16 ani și 13 jocuri. De data aceasta însă, oamenii lui Montella au reușit să ia prada integrală, relansându-și astfel candidatura pentru zona Champions League cu convingere și autoritate, acum la doar 3 puncte după înfrângerea lui Napoli de la Torino. Pe de altă parte, nimic de făcut pentru Inter, în ciuda unui asediu final tot din cauza dublei inferiorități numerice a Violei, nevoită să se închidă în 9 din cauza accidentărilor (după terminarea înlocuirilor) ale lui Tomovic și Savic. Nerazzurri au încercat, dar până la urmă au fost nevoiți să se predea unei echipe mai puternice, nu atât ca bărbați, cât și ca organizare.

„Le știam puterea, joacă împreună de mult timp – a oftat Mancini. – Dar am făcut ce trebuia, singurul defect a fost oboseala dar nu pot să reproșez nimic. Au fost ocazii de egalare și cred că, dacă am fi marcat, am fi putut câștiga”. La punctaj, este greu să-l contrazici pe antrenorul nerazzurri. Echipa lui a creat de fapt multe, deși cu frenezia obișnuită care o distinge.

Mai argumentată a fost manevra Fiorentinei, sporită de „obișnuitul” Salah, cu al patrulea gol italian în puțin peste o lună. „Este o mare satisfacție, am câștigat împotriva unui Inter sănătos – a spus Montella. – A fost o victorie meritată, cred că echipa mea a creat ceva mai mult decât adversarii lor. Și apoi ultimele minute, tot copii ai greșelii mele, au fost într-adevăr foarte lungi, dar băieții au arătat o inimă mare”.

Meciul dintre Inter și Fiorentina a oferit surprize chiar din lectura formațiunilor. Out Ranocchia și Shaqiri în virtutea lui Vidic și Kovacic mișcările lui Mancini, Babacar în locul lui Salah răspunsul lui Montella. În prima repriză, Viola au fost preferate: manevra a fost mai armonioasă, fiica unui tiki taca la care antrenorul lucrează de trei sezoane, deși puțin steril. Pentru că atunci, în balanță, cel mai bun gol este Inter cu Guarin, într-o fotocopie de acțiune a celui care, joia trecută, le permisese să învingă Celtic. De data aceasta, însă, piciorul drept al columbianului lovește stâlpul, spre disperarea lui Mancini și a întregului San Siro.

La sfârșitul primei reprize, o accidentare l-a eliminat pe Babacar și Montella l-a făcut praf pe Salah de pe bancă. O miscare pe cat de involuntara, pe atat de decisiva, pentru ca in minutul 55 fostul jucator egiptean al Chelsea l-a pedepsit pe Handanovic cu un tap de la mica distanta. Golul zguduie Inter care încearcă în toate privințele să se ridice pe picioare, și datorită înlocuirilor lui Mancini. Antrenorul își revizuiește alegerile inițiale înlăturându-i pe impalpabilii Podolski și Kovacic pentru Shaqiri și Palacio. Mutarea a funcționat: în minutul 72 elvețienii l-au pus în fața porții pe Icardi, argentinianul a irosit. În general, fostul jucător de la Bayern pare foarte inspirat, atât de mult încât chiar te-ai întrebat de ce nu a jucat din start.

Finalul a fost zguduitor: cu schimburile încheiate, Tomovic și Savic au ridicat steagul alb, Fiorentina a fost nevoită să termine cu 9 jucători. Inter a asediat până în minutul 96, producând totuși un singur gol real cu Palacio, oprit foarte bine de către Neto reînviat. Este ultimul oftat al unui meci frumos și palpitant, câștigat cu suflet și cap de Fiorentina. Pentru maturitatea nerazzurri, vă rog să treceți în revistă în curând: drumul, deși corect, este încă lung.