Campionatul Serie A: Inter nu mai poate câștiga, batjocură finală a lui Carpi (1-1)

Echipa lui Mancini nu mai știe să câștige și este din nou batjocorită în zona Cesarini de o echipă mică: 1-1 cu Carpi la San Siro – Acum Inter se află la 6 puncte de liderul Napoli și este la egalitate pe locul trei de Fiorentina – Mancini neconsolat: „Este al treilea joc pe care îl aruncăm în finală: goluri incredibile ratate”

Inter nu mai poate câștiga. Nici măcar micuțul Carpi nu reușește să redea zâmbetul nerazzurrilor, care nu au avut succese în campionat din 6 ianuarie și sunt acum la 6 puncte în spatele liderului Napoli. Pentru a treia oară consecutiv în bazinul prieten (?) al lui San Siro, ultimele minute au fost decisive: exact ca împotriva Lazio și Sassuolo, formația Mancini a ajuns să încaseze goluri la doar câteva momente de la finalul meciului.

Și astfel Carpi a smuls o remiză istorică și foarte grea pentru lupta pentru salvare, deși Genoa și Sampdoria (ultimele, în acest moment, înaintea zonei roșii) sunt încă la 5 puncte. Toate acestea îi interesează puțin pe Inter, nevoiți să-și lase deoparte visele de la Scudetto și să înregistreze angajamentul Fiorentinei pe locul trei, ultimul profit revenit în Liga Campionilor.

„Îmi pare rău, acesta este al treilea joc pe care îl aruncăm în finală – a comentat Mancini neconsolat. – Avem o problemă în zona de poartă, facem prea puțin și asta nu e bine. Când conduci cu 1-0, se poate întâmpla orice, trebuie să putem face ocazii și să terminăm meciurile. Am văzut goluri ratate pe care și eu le-aș marca la 50, dacă continuăm așa nici nu ajungem pe locul trei”.

Cuvinte grele, poate chiar prea mult văzute și având în vedere clasamentul, totuși este clar că marșul s-a blocat și totul a revenit sub semnul întrebării, chiar și acel plasament în Liga Campionilor care părea deocamdată a fi o afacere gata. Ceea ce îl îngrijorează cel mai mult pe Mancini, probabil, este mai presus de toate repetarea evenimentelor, de parcă Inter-ul său nu ar fi putut să-și amelioreze defectele constatate pe care le au. Problemele in zona poarta, de exemplu: cei 26 marcati pana acum (in 21 de jocuri) sunt foarte putini pentru o echipa de top, gandeste-te doar ca Higuain a marcat singur 21.

De asemenea, în ultimul timp apărarea este mai puțin solidă decât înainte și „san Handanovic” nu o poate remedia întotdeauna. Meciul cu Carpi a părut perfect pentru a recâștiga acea victorie pe teren propriu care lipsește din 5 decembrie (1-0 la Genoa), posibil cu câteva goluri marcate și niciunul. Misiunea a eșuat și asta în ciuda golului marcat în prima repriză (Palacio în minutul 39), care a părut să ușureze sarcina.

Dar în repriza secundă nerazzurri, în loc să încheie conversația cu un avans de 2-0, au jucat puțin prea mult, irosind câteva ocazii (mai ales dubla de la Felipe Melo și Palacio, dar și Icardi) și părăsind meciul în echilibrul până la capăt. Și așa, Carpi, încă neînvins în 2016 și de câteva ori aproape de a marca în prima repriză (proteste pentru un gol respins de Mbakogu și o minge de mână a lui Murillo în zonă, de remarcat și un penalty refuzat lui Icardi), a găsit egalarea în plin. oprire cu un șut cu piciorul stâng al lui Lasagna (92’), în ciuda inferiorității numerice din cauza expulzării lui Pasciuti (83’).

Finala cu 1-1 i-a făcut pe San Siro să huiduie, din ce în ce mai îngrijorați de tendința din ultima vreme. Primul loc de acum 15 zile a devenit al patrulea, iar duminica viitoare va avea loc derby-ul cu Milan. Ocazie perfectă de a relua cursa, dar și de a pierde definitiv orice certitudine.