CAMPIONAT SERIE A - Inter dezamăgește din nou și Bologna scutură banca lui Mazzarri: 2 la 2

CAMPIONAT DE SERIE A - O doudă splendidă de la Icardi nu este suficientă pentru a lichida Bologna (2 la 2) și San Siro fluieră mult timp făcând să se clătinească serios banca lui Mazzarri care a pierdut atingerea magică - În final Milito ratează un penalty și Acquafresca pleacă. închide poarta batjocoritoare – Thohir enervat – Europa League, gol minim, se îndepărtează

O altă rundă, o altă remiză, o altă rundă de fluiere de la San Siro. Pentru a patra oară consecutiv Inter ratează întâlnirea cu victoria și acum situația este cu adevărat gri. Scorul de 2-2 cu Bologna este un rezultat prost, la fel ca expresiile de pe fețele lui Thohir și Mazzarri la finalul meciului. Antrenorul riscă acum să fie scutit, pentru că Europa devine din ce în ce mai complicată și pentru că jocul nu este convingător. Nici măcar mult așteptatul penalty nu a reușit să-i facă să câștige pe nerazzurri, care au riscat chiar să piardă în finală. Ar fi fost apocalipsa, dar chiar și așa, nu prea e de râs. Mazzarri pare să nu mai aibă cheile pentru a influența echipa și alegerile sale, dimpotrivă, sunt destul de controversate. Este adevărat că calitatea lotului este ceea ce este, dar imobilismul tactic, ostracismul față de jucătorii tineri (mai ales Kovacic) și incapacitatea de a învinge adversari mult mai slabi sunt toate agravante ale curriculum-ului antrenorului. „Problema este presiunea, băieții ăștia nu pot gestiona avantajul și deci victoriile nu vin – s-a apărat Mazzarri. – Numele nostru este Inter, trebuie să încercăm mereu să câștigăm pentru că nu ne putem permite niciun pas greșit și asta creează anxietate. Ratăm goluri incredibile, chiar și din penalty și profităm cu prima ocazie. Sincer, așa văd.”

Trebuia să fie noaptea lui Kovacic, dar Alvarez ia terenul din primul minut. Inter a început bine și după 6 minute era deja în avantaj: Nagatomo a centrat o minge frumoasă din stânga pe care Icardi s-a priceput foarte bine și a lovit-o cu pumnul. 1-0 pare a fi preludiul unei seri liniștite, de trăit fără griji, dar nu este așa. După un moment de dezordine, Bologna s-a regrupat și a plecat în căutarea ocaziei de a egala. Care ajunge în minutul 36: Handanovic salvează de la Christodoulopoulos dar nu poate face nimic la briciul lui Pazienza. Totul de refăcut pentru Inter, care adună prima doză de huiduieli a serii de la publicul său. La începutul reprizei secunde Mazzarri împinge echipa înainte: D'Ambrosio la Kovacic, cu Alvarez jucând ca lateral la mijlocul terenului. Mentalitatea pare a fi cea corecta si in minutul 63 paseaza nerazzurri. Din nou Icardi este cel care îl atrage pe joker cu un picior drept spectaculos care se strecoară în plasă după ce atinge stâlpul. Pare făcut din nou, dar fragilitatea acestui Inter nu are limite. În minutul 73 Rolando a făcut o greșeală senzațională în centrul suprafeței, dând efectiv mingea lui Kone: pentru grec, marcarea 2-2 a fost un joc de copii. San Siro mormăie, dar cel mai rău urmează să vină. În minutul 83 Mantovani îl smuci pe Palacio, pentru Mazzoleni este penalty. Tabuul de pedeapsă (a lipsit de 33 de meciuri) s-a confirmat însă astfel: Milito, care a intrat cu câteva minute mai devreme în locul lui Cambiasso, a lovit rău din picior, iar Curci a respins. Greșeala îl dă pe Inter și riscă chiar să piardă: în minutul 92 Acquafresca are șansa senzațională de a face 2-3 dar Handanovic salvează totul cu un miracol. Astfel se termină 2-2 și suporterii nerazzurri își arată degetele în jos. Acest Inter riscă serios să compromită calificarea în Europa League, obiectivul minim al sezonului. Chiar și Thohir, care cu greu ar tolera un astfel de eșec, a observat acest lucru.