CAMPIONAT DE SERIE A – Roma se luptă să doboare Chievo, dar stabilește recordul: 10 victorii consecutive

CAMPIONAT DE SERIE A - Giallorossi se chinuie să învingă Chievo (1-0), dar fac recordul de 10 victorii consecutive și rămân în fruntea clasamentului cu 5 puncte înaintea Juve și Napoli care vor trebui să se confrunte în două duminici. - Di Borriello la 67′ golul decisiv, la un pas de la Florenzi – Olimpico în frenezie și superstar Garcia

Este o Roma record! Durrosul 1-0 împotriva lui Chievo merită a zecea victorie în tot atâtea zile, un record absolut niciodată atins de nimeni în liga noastră. Pe lângă, ça va sans dire, fruntea clasamentului cu puncte pline (30), care le trimite înapoi la o distanță de siguranță pe Juventus și Napoli (25).

Motivele de bucurie nu se opresc aici: sărbătorește chiar mai mult decât coechipierii săi Morgan De Sanctis, care își aduce runda de neînvins la 695 de minute. Recordul absolut al lui Sebastiano Rossi este încă departe (929' în sezonul 1993/94), dar în acest ritm nimic nu este de neatins.

Roma zboară și suferă atât de mult încât să-și facă victoriile și mai frumoase. Împotriva lui Chievo nu a fost o plimbare în parc, ca la Udine duminica trecută, dar giallorossii au putut să aștepte momentul potrivit pentru a da lovitura și a lua meciul acasă, în perfect stil Garcia. După cum a anunțat în ajun, francezul alege să înfrunte Chievo cu un strop de rulaj, impus de descalificarea lui Maicon și indisponibilitatea lui Gervinho (pentru Totti va dura încă mult timp). Prin urmare, pe lângă „așteptații” Torosidis și Ljajic, Dodò joacă pe stânga și Marquinho în atac, pentru a compune tridentul cu sârbul și Borriello.

Chievo lui Sannino (acum cu risc mare de scutire) răspunde cu un 3-5-2 care este de fapt un frumos și bun 5-3-2, dedicat aproape în întregime reținerii adversarului. Planul funcționează, pentru că Roma nu poate găsi debușeuri decât cu lovituri de la distanță lungă. Și astfel prima repriză se încheie cu un 0-0 gri care cu siguranță nu va rămâne în istoria fotbalului. Repriza a doua continuă pe același scenariu, până când Garcia decide să amestece puțin lucrurile: Dodò și Marquinho ieși, Balzaretti și Florenzi intră.

Este mutarea decisivă, pentru că în minutul 67 extremul roman centrează pentru Borriello în centrul suprafeței, o lovitură de cap care atinge bara și ajunge în plasă.. Chievo încearcă o reacție disperată, dar se face periculoasă abia în minutul 73 cu un episod care face să tremure echipa Olimpico de 45. Rigoni lovește din afara careului, De Sanctis îl împinge înapoi pe Paloschi care, pe punctul de a marca, este doborât de Benatia. Toată lumea urmărește arbitrul și asistenții, care totuși etalează un sacrosanct ofsaid care stinge orice controversă din nas. Este ultima emoție a unei seri care îi dă romilor cel mai bun record. Fanii, însă, speră să fie doar primul dintr-o serie lungă.