CAMPIONATUL SERIE A – Roma a cucerit Bologna și a urmărit-o pe Juve susținând-o pe Toro

CAMPIONATUL SERIE A - Giallorossi câștigă la Bologna (0-1) cu primul gol al lui Naiggolan și se deplasează la 6 de Juve cu un singur meci în mână: acum susțin Torino în derby-ul Mole de astăzi - Stâlp senzațional Destro: mingea de carambolă peste toată poarta linie dar nu intră înăuntru - Bologna se apără bine și încearcă să marcheze pe contraatac dar Roma nu cedează

Și acum romii îl susțin pe Toro. Pentru că cu succesul de aseară de la Bologna (0-1), echipa lui Garcia trece la -6 de la liderii Juventus, cu un singur joc de revenit. Un bonus prețios, cu condiția ca bianconerii să-și încetinească (deocamdată) marșul de neoprit. În orice caz, Roma și-a făcut partea, permițându-și astfel condiția de invidiat de a-și privi fără regrete adversarii. Dall'Ara nu a fost un meci ușor, parțial din cauza presiunilor inevitabile ale celor care trăiesc din urmărire, parțial din cauza problemelor de antrenament. Moartea adevărată a fundașilor laterali (chiar și Torosidis s-a retras) l-a obligat pe Garcia să prezinte o apărare total nouă, cu Taddei reînviat în dreapta și tânărul Romagnoli, fundaș central, deviat în stânga. Situație complicată care, cel puțin la început, pare să ajute Bologna. Gazdele, fără Perez, încep în forță și sunt aproape de a marca cu un lob de la Bianchi. Dar Roma este echipa adevărată și în minutul 19 au șansa senzațională de a trece la conducere: șutul lui Destro îl bate pe Curci, dar mingea lovește bara și iese după ce a dansat pe toată linia porții.

Este doar preludiul golului, care sosește în minutul 36 când Pjanic, din ce în ce mai indispensabil, împinge o centrare pe care Nainggolan trebuie doar să o împingă în plasă. Pentru belgian este prima bucurie în tricoul lui Giallorossi, o plasă grea ca un bolovan. Pentru că în repriza secundă Roma, după ce s-a apropiat de 2-0 (Destro a respins pentru doar offside), a decis să gestioneze rezultatul, fără însă a renunța la contraatac. Schimbările lui Garcia s-au dovedit a fi decisive: Pjanic și Destro ieșiți, substanțialul Strootman și eclecticul Bastos intră. Balamaua funcționează bine, iar Bologna este periculoasă doar la loviturile de fixare, ceea ce creează mai mult de o problemă echipei giallorossi (lovitura de cap a lui Mantoni doar ratează). Reluările, însă, funcționează de minune, iar Taddei mai întâi și apoi Bastos nu reușesc să înscrie golul liniștii. Asta nu ajunge, dar nu contează: după frică (lovitură de cap a lui Christodoulopoulos în plină revenire abia ieșit) Roma rămân cu trei puncte grele ca bolovani. „Este un succes foarte important și asta contează”, a spus Garcia în conferința de presă. – Ne-am descurcat bine prima repriză și am suferit în finală, dar ne-am priceput să nu primim goluri. Acum să ne uităm la Juventus, orice se poate întâmpla în derbiuri.” Antrenorul francez își dorește și alături de el toți Roma Giallorossi. Cine, victorie după victorie, crede din ce în ce mai mult în visul Scudetto.