CAMPIONATUL SERIE A – Lazio o depășește pe Roma dar nu trece de egalul intern cu Chievo

Lazio nu depășește remiza internă (1-1) cu Chievo dur: deasupra Romei dar rămân la 14 puncte în spatele lui Juventus – echipa lui Pioli, care inițial a preluat conducerea cu Klose, este îngreunată de absențele lui De Vrji, Mauri, Biglia. și Parolo.

Lazio este din nou pe locul doi în clasament, dar pierde o ocazie. După înfrângerea suferită de Roma la Milano sâmbătă seară (2-1 împotriva lui Inter), biancoceleștii au avut șansa să-și detașeze verii la trei puncte, dar acasă, împotriva lui Chievo, nu au reușit să treacă de egalitate.

În prima repriză, bărbații lui Pioli au dominat jocul, reușind totuși să preia conducerea doar în recuperare, grație unei pricepere a lui Klose, care a fost încă capabil să sprinteze ca un tânăr de 20 de ani înainte de a aluneca în Bizzarri cu un lob de alergare.

Pare făcut pentru Lazio, dar ceva se schimbă în repriza secundă. Dificultățile de antrenament încep să se simtă în ceea ce privește circulația mingii: lipsește tot mijlocul de start (Mauri, Biglia și Parolo) precum și arhitrava defensivă De Vrji.

Chievo a început să creadă în asta și în cele din urmă a reușit să egaleze datorită singurului șut pe poartă marcat în cele 90 de minute. Semnează Paloschi, bun să profite de un assist involuntar al lui Mauricio și de obișnuita amnezie defensivă la stâlpul îndepărtat de la Radu, care cade în aceeași greșeală pe care a făcut-o de două ori în derby-ul din prima manșă și a costat dotajul lui Lazio Totti.