Campionatul Serie A: Lazio strică Crăciunul pentru Inter (1-2), iar Milan se ridică din nou la Frosinone

Superbă ispravă a Lazio, care a cucerit San Siro cu două goluri de la Candreva care au stricat vacanțele lui Inter, urmăriți de urmăritorii lor din fruntea clasamentului - Icardi le-a dat nerazzurrilor o remiză de moment, dar apoi obișnuitul Felipe Melo strică totul - Patru goluri de la Milan la Frosinone dau oxigen înapoi echipei și lui Mihajlovic.

Crăciunul în vârf dar fără zâmbet. Inter pierde prin surprindere în faţa reînviatei Lazio, încheind rău 2015. Knockout-ul de la San Siro nu invalidează primul loc, ci complică drumul către visul Scudetto: Napoli de Fiorentina sunt despărţite acum doar de un punct, iar Juventus s-a apropiat ameninţător de minus. 3. Nu e nevoie să faci dramă, Doamne ferește, dar cu siguranță înfrângerea de ieri scoate la suprafață toate acele îndoieli care păreau să fi fost îngropate de ultimele spectacole.

Roberto Mancini și Felipe Melo iau bancul: primul pentru niște alegeri care s-au dovedit a fi greșite, al doilea pentru trei minute de nebunie care i-a costat scump echipa. Două greșeli pe cât de urâte, pe atât de inutile asupra lui Milinkovic-Savic s-au soldat cu un penalty decisiv și o expulzare, amintind de vremurile Melo de la Juventus.

„Nu regret alegerile mele, de fapt le-aș face pe toate din nou – a comentat Mancini. – Acest joc s-ar fi terminat la egalitate dacă nu am fi făcut prostiile astea, trebuie să învățăm să gestionăm lucrurile mai bine. În orice caz, suntem încă în frunte și este corect să ne amintim că, la începutul sezonului, am fi semnat să fim aici înainte de pauză”.

Toate adevărate, dar un Inter prost rămâne în ochi, poate cel mai rău din tot sezonul. Antrenorul de la Jesi, ademenit poate de momentul dificil al Lazio, a ales un 4-2-3-1 foarte ofensiv cu Perisic, Jovetic și Biabiany în spatele lui Icardi. Mișcare riscantă pentru că biancoceleștii, în ciuda tuturor problemelor din ultima perioadă, au interioare și tehnici precum Felipe Anderson și Candreva, absolut letale în spații.

Iar dacă la asta se adaugă jocul prost al lui Melo (rău chiar și fără greșelile finale), se explică o seară grea, cu doar Medel să contracareze mijlocul lui Pioli. Lazio a reușit să sărbătorească scorul de 1-0 deja în minutul 4 (aruncând o piatră de la Candreva de la marginea suprafeței), apoi a fost aproape să dubleze avantajul în câteva ocazii, însă fără a suferi. Dar apoi, la începutul reprizei secunde, Inter a ieșit și drept urmare a sosit egalitatea: asistul lui Perisic pentru Icardi și golul a făcut 1-1.

Părea începutul revenirii, în schimb meciul a fost canalizat spre egalitate. Un singur episod l-a putut reaprinde și Felipe Melo a intrat în scenă. Mai întâi fault de pedeapsă (transformat în două etape de Candreva), apoi semaforul roșu asupra lui Milinkovic-Savic (expulsat tot câteva momente mai târziu). 2015 al lui Inter se termină prost, Lazio e cu siguranță mai bine. Deocamdată, doar un semnal de trezire, vom ști mai multe după pauză.

Ultima zi a anului pozitivă pentru Milan, care a revenit la victorie după două egaluri cu Carpi și Verona. Dacă ar fi mers prost și la Frosinone cine știe ce s-ar fi întâmplat, în schimb rossonerii, în ciuda multor griji, au reușit să ia cele 3 puncte, oferindu-i astfel lui Mihajlovic mult râvnitul panettone. Nu a fost o plimbare în parc, într-adevăr finalul 2-4 riscă să fie înșelător. O vreme rossonerii au fost în mare dificultate, atât de mult încât s-au trezit la un gol și la câțiva centimetri de abis. Apoi, în cel mai dur moment, a apărut un val de mândrie care a permis ca lucrurile să fie rezolvate înainte de a fi prea târziu.

„Cred că echipa a făcut un meci excelent – ​​analiza lui Mihajlovic. – Eram în urmă dar jucam bine, de fapt în interval le-am spus băieților să țină tot așa. Cred că după înfrângerea cu Napoli am făcut un parcurs decent, dacă am fi învins astăzi pe Carpi și Verona am avea aceleași puncte ca Roma. Ne lipsea ceva dar sunt convins că din ianuarie vom putea obține niște satisfacții”.

Între timp a sosit victoria lui Matusa, absolut fundamentală atât pentru clasament, cât și pentru spirit. Meciul a început în sus pentru rossoneri, care după ce s-au apropiat de conducere (miracole de la Leali pe Niang și Bacca) s-au trezit dedesubt pentru încă o distracție defensivă (de data aceasta vinovat este Romagnoli), ceea ce i-a permis lui Ciofani să o învingă pe Donnarumma (16). ').

Seara s-a întors însă la începutul reprizei secunde: în 5 minute Milan a răsturnat rezultatul mai întâi cu Abate (50'), apoi cu Bacca (55'). Cand Alex a marcat cu capul 3-1 (77') misiunea parea indeplinita, in schimb Frosinone era inca in viata si in 83' golul lui Dionisi a redeschis toate discutiile. Bonaventura s-a ocupat să evite gluma în plină refacere (93’), găsind golul finalului 2-4 care i-a oferit lui Mihajlovic mult râvnitul panettone.