CAMPIONATUL SERIE A - Lazio cu încă un om pentru expulzarea lui Buffon oprește Juventus: 1 la 1

CAMPIONAT DE SERIE A - Lazio opreste victoriile consecutive a lui Juve dar jocul a fost conditionat de expulzarea lui Buffon in prima repriza si de penalty-ul consecvent transformat de Candreva - Depasiti numeric in cea mai mare parte a meciului, bianconerii gasesc doar egal in reluare cu un gol grozav de la Llorente și a salvat remiza cu Storari

Iar la 13 Juventus s-a oprit. Într-un Olimpico care nu merge prea bine în ultimul timp, Doamna întrerupe șirul de victorii consecutive și astăzi riscă să fie abordată de urmăritorul direct Roma. Acestea fiind spuse, finala 1-1 este mai aproape de Lazio și, una peste alta, poate fi considerată un punct câștigat. A juca depășit numeric timp de peste o oră și a putea în continuare să revină dintr-un dezavantaj al golului este un semn de o mare soliditate mentală și fizică, dar nu există nicio îndoială în acest sens de ceva timp. Pe de altă parte, prestația lui Lazio a lui Reja ne lasă plăcut surprinși, o rudă îndepărtată a versiunii plictisitoare a lui Petkovic. Biancoceleștii au recriminat, opriți de bară și bară, precum și de un excelent (și norocos) Storari, dar sâmbăta la Olimpico ar putea fi considerată pozitivă și pentru ei.

Așa cum era de așteptat în ajun, Antonio Conte îl lasă pe Pirlo pe bancă și se concentrează pe Marchisio în camera de control. Cealaltă noutate (obligatorie totuși) este Ogbonna în locul suspendatului Chiellini. Cu toate acestea, fosta grenadă ne face să-l ratăm pe foarte titularul Giorgione și în minutul 25 se pierde tăierea lui Klose și dă față în față cu Buffon. Căpitanul lui Juventus încearcă o ieșire disperată ajungând să-l copleșească pe german: arbitrul Massa nu are îndoieli și decretă penalty și expulzare. Conte reproiectează Juve prin eliminarea lui Asamoah pentru Storari, care însă nu poate face nimic în privința loviturii de la loc a lui Candreva (27'). Episodul deblochează meciul, în toate sensurile. Pentru ca tactica primei parti lasa loc unui meci vibrant, in care alb-negrii incearca oricum sa joace jocul (4-4-1 cu Tevez pe stanga si Llorente singurul atacant) iar Lazio raspunde cu contraatacuri aspre. . În a doua repriză meciul scapă în sfârșit de orice calcule, devenind astfel cu adevărat frumos și incitant.

Gazdele încearcă să lovească o aruncare de la margine cu Candreva, dar șutul lui cu piciorul drept trece sus (58’). Gol greșit, gol primit. De altfel, două minute mai târziu Tevez l-a declanșat pe Lichtsteiner, o centrare a elvețianului pentru capul lui Llorente, o întorsătură splendidă și o minge în spatele lui Berisha (1-1). Golul a părut să o galvanizeze pe Juve care a fost aproape de a face un egal senzațional 62-1 cu Tevez în minutul 2, dar de data aceasta portarul Lazio a fost atent. Din acel moment, însă, gazdele au fost cele care au împins accelerația, așa cum o demonstrează cele două ocazii incredibile pierdute semnate de Klose și Keita. Pe primul (76') este complicitarea lui Storari, care deviază spre bară lovitura de cap încrezătoare (dar centrală) a germanului, la a doua în schimb doar ghinion. De altfel, tânărul atacant de la Lazio, care a intrat în locul lui Candreva în urmă cu câteva secunde, țintește și dă drumul la un șut splendid cu piciorul drept, care lovește incredibil de stâlp, înainte de a ajunge în brațele lui Storari.

Este ultima emoție reală a unui meci care se încheie 1-1, cu un punct care este bun pentru amândoi. Pentru că dacă este adevărat că Juve ar putea pierde două puncte împotriva Romei, este la fel de adevărat că această echipă practic nu se strică niciodată.