CAMPIONATUL SERIE A – Juve nu mai poate câștiga și nu mai poate intra în criză, Roma câștigă și pleacă pe fugă

CAMPIONATUL SERIE A - Bianconerii nu mai pot câștiga și sunt în plină criză în ajunul Ligii Campionilor: doar 1-1 acasă cu Chievo datorită unui penalty de la Dybala - Roma trec în schimb la Frosinone unde câștigă cu 2-0 și acum sunt cu șase puncte în fața lui Juve în clasament – ​​Acum campioana Italiei se confruntă cu City și Giallorossi Barcelona

Juventus este oficial în criză, Roma este oficial... pe fugă. Cei doi mari pretendenți la campionat au fost protagoniștii avansurilor de campionat, Roma depășind-o pe Matusa de Frosinone cu 2-0, nu fără dificultate, în timp ce bianconerii nu au trecut de un egal 1-1 pe teren propriu cu Chievo.

Pentru Juventus i s-a părut oportunitatea potrivită de a reveni la victorie după două înfrângeri în primele două zile. La Torino, în schimb, Chievo a luat conducerea cu un picior drept grozav din afara suprafeței de Hetemaj, gol care a uluit Juventus și a înghețat stadionul. Fără Pogba și Cuadrado (amândoi inițial pe bancă), Juventus și-a arătat toate limitele, încheind prima repriză între fluiere, în ciuda unor ocazii de gol care au eșuat cu puțin timp.

În repriza secundă (Marchisio a ieșit din cauza unei probleme musculare), Buffon a fost cel care și-a salvat echipa, deviind miraculos rândul lui Cesar în bară, al cărui gol a fost și el anulat câteva minute mai târziu pentru un fault asupra lui Bonucci. Totuși, însuși Cesar a fost cel care a comis faultul naiv asupra lui Cuadrado care i-a permis lui Dybala să înscrie penalty-ul de 1-1, rezultat care cu siguranță nu-l poate mulțumi pe Allegri: „Am creat multe – analiza meciului de către antrenorul lui Juventus -, în prima repriză am creat 4-5 goluri importante. În repriza secundă am reacționat bine, dar într-un mod mai confuz. E un moment ca acesta, între Udinese și Chievo am creat multe și am primit goluri. Cu toate acestea, este loc mare de îmbunătățire. Trebuie să fii realist, să accepți pozițiile proaste și să evaluezi performanța echipei. Veneam de la două înfrângeri, eram neliniştiţi şi ne grăbeam să înscriem. Este nevoie de timp, ar fi fost frumos să avem 6-7 puncte în clasament. Trebuie să fim în primii trei în martie, știam că campionatul va fi mai dur anul acesta și eram o echipă nouă. Trebuie să nu mai vorbim despre cei care au fost acolo anul trecut, astăzi avem 10 jucători noi. Trebuie să găsim un anumit echilibru, nu-i pot învinovăți pe băieți pentru nimic, nu avem noroc. Acum trebuie să ne pregătim pentru meciul de Liga Campionilor de la Manchester în cel mai bun mod posibil, fără griji”.

Nici Roma nu a strălucit, dar a reușit totuși să câștige în derby-ul Lazio împotriva Frosinone. Câte un gol în fiecare repriză (Iago Falque și Iturbe) pentru finalul 2-0 care le permite gialloroșilor să petreacă o noapte în fruntea clasamentului cu 7 puncte, cu șase puncte înaintea rivalilor lor de la Juventus: „A fost o capcană. meci - a spus el a explicat Garcia la finalul jocului -, trebuie să-l felicităm pe Frosinone, au luptat pentru fiecare minge, cu suflet imens, dacă vor continua așa vor avea un sezon interesant. Important pentru noi a fost să câștigăm și am făcut-o, chiar dacă am fi putut termina cursa mai devreme. Trebuie să ne îmbunătățim capacitatea de a încadra obiectivul: la acest aspect am fost primii, acum cred că suntem ultimii”.

Garcia a refuzat apoi să comenteze episodul care ar fi putut schimba cursa. sau penalty-ul reclamat (pe bună dreptate) de Frosinone pentru mâna lui Digne: „Arbitrii decid în jumătate de secundă, deja m-am exprimat în trecut pe încetinitorul”. Acum, îndreptați-vă spre Liga Campionilor: Barcelona va ajunge miercuri la Olimpico, după ce a câștigat cu 2-1 la Madrid împotriva lui Atletico Madrid (goluri de Neymar și Messi).

În cealaltă avansare în campionat, Fiorentina a trecut de Genoa cu 1-0 datorită loviturii de cap a lui Babacar.