Campionatul Serie A: Juve îl cucerește pe Carpi și merge la doar trei puncte în spatele lui Inter

Campioana Italiei cucerește Carpi și apoi riscă să strice totul în finală, dar aduc acasă a șaptea victorie consecutivă și sunt acum la doar trei puncte în spatele liderilor Inter – Două goluri de la Mandzukic și unul de la Pogba au recuperat golul fostului Borriello, dar un dezastruos Bonucci marchează un propriul gol în minutul 92 și îl înfurie pe Allegri.

Încă o victorie pentru a continua urcarea. Juventus îl cucerește pe Carpi și se răsfăță astfel cu un Crăciun de foarte mare altitudine: înfrângerea lui Inter, de fapt, îi aduce la doar 3 puncte de primul loc, un rezultat aproape de neconceput chiar și în urmă cu doar o lună. Cu victoria de ieri, bianconerii au obținut a șaptea victorie consecutivă, o listă foarte importantă care le-a permis să recupereze puncte față de toți concurenții lor. Calendarul ne lasă atunci să ne gândim că seria este destinată să dureze mult mai mult: după pauză, de fapt, Juve va înfrunta Verona, Sampdoria și Udinese, înainte de a o primi pe Roma în marele meci de pe Stadion.

Momentul este așadar foarte pozitiv, dar vai să lași garda jos: atunci când alb-negrii devin vulnerabili, așa cum a demonstrat într-adevăr meciul de ieri. La Modena am văzut o echipă de curent alternativ, capabilă să câștige dar cu mare efort, chiar prea mult având în vedere decalajul tehnic cu Carpi. O chestiune de abordare și concentrare: problemele, de fapt, au venit mai ales la început și la sfârșit.

„Până în minutul 85 am făcut bine, apoi am făcut meciuri mari – a comentat Allegri. – Băieții trebuie să înțeleagă că jocurile nu se termină niciodată complet, împotriva Frosinonei am plătit scump pentru distragerile noastre, dar de data asta a mers bine. Sper să ne învețe o lecție, poate vom avea o zguduire în plus pentru a începe 2016 în cel mai bun mod posibil”.

Puțină oboseală este de înțeles și fiziologic, mai ales la finalul unei perioade în care Juve a jucat (și a câștigat) din trei în trei zile. Performanța lui Bonucci este emblematică, revenind pentru o zi la vremurile needificatoare ale lui Delneri, când cineva se întreba dacă este potrivit să poarte cămașa alb-negru. În ultimii ani băiatul a demonstrat că poate, dar ieri a dat peste o zi proastă.

În minutul 15 Borriello a țintit și a sărit, pentru a găsi apoi colțul din stânga lui Buffon cu un picior drept puternic și precis. Carpi, 1-0, a trezit Juve din toropeala ei: ritmul a crescut și valorile tehnice au reieșit în toate dovezile lor. În minutul 18 Mandzukic a îmblânzit cu eleganță o minge murdară și a aruncat-o în spatele lui Belec cu un voleu, pentru splendidul gol de 1-1.

Supermario (a făcut) și-a confirmat momentul de grație în minutul 41: centrarea lui Evra și pumnul câștigător pentru depășirea lui Juventus. Avantajul a crescut la începutul reprizei secunde cu Pogba, foarte bun să profite la maximum de mingea lungă a lui Marchisio (50’). Joc încheiat? Deloc. În plină recuperare, Doamna a riscat zgomotos să pună totul sub semnul întrebării.

În minutul 92, Bonucci (din nou) a deviat o minge inofensivă în poarta sa și un minut mai târziu apărarea lui Lollo a pierdut, lăsat liber la lovitura la câțiva metri de Buffon. Spre norocul lui Juve, atacantul a făcut clic în cel mai prost mod posibil și cele 3 puncte au rămas lipite de tricoul alb-negru. Până la urmă, pentru clasament rămâne o victorie foarte importantă, a enesima din această iarnă spectaculoasă Juventus. Ceea ce a adus-o pe Doamna înapoi pentru a concura pentru vârf.