Campionatul Serie A: Juve este deja pe fugă, Napoli face un flop

Campioana Italiei cucerește Empoli (0-3) cu primul gol al lui Dybala în ligă și un dot de la obișnuitul Higuain - Napoli, slăbit de Liga Campionilor, cade în schimb în plasa Atalantei lui Gasperini (1-0) și se află la patru puncte de lideri – Sarri este dezamăgit: „Nu am făcut niciodată atâtea greșeli împreună”

Prima evadare este servită. Ultima zi dinaintea pauzei se încheie cu prelungirea lui Juventus, capabilă să cucerească Empoli cu un 3-0 clar și să treacă astfel la +4 pe Napoli lui Sarri.

Da, pentru că azzurrii s-au împiedicat în schimb în capcana Atalantei, lăsând puncte importante pe parcurs, precum și unele dintre propriile lor certitudini. Mai presus de toate capacitatea de a rezista angajamentului dublu campionat-Campioni, dar și a competitivității efective a unei echipe care încă pare departe de cea a alb-negrilor.

„Băieții au fost buni, nu a fost ușor – a comentat Allegri imediat după meci. – În prima repriză am fost împărțiți în două și am suferit prea multe reluări, dar în a doua ne-am descurcat mai bine și, odată găsit golul, totul a fost destul de simplu. Îmi place cum lucrăm în timpul săptămânii, nu întâmplător am făcut un meci foarte bun la nivel tehnic”.

Tot adevărat, totuși meciul a fost ciudat în echilibru până la jumătatea reprizei secunde. Mai mult decât un merit al lui Empoli, însă, a fost un demerit al lui Juve, risipitor până la limita improbabilului cu Khedira, Cuadrado și Higuain, astfel încât să sugereze o posibilă păcăleală.

Dar apoi Paulo Dybala a preluat scaunul, iar după ce și-a găsit primul gol în Liga Campionilor l-a repetat și în ligă cu un șut frumos din centrul suprafeței (65’). Odată găsită crăpătura, dărâmarea zidului Empoli a fost un joc de copii: Higuain, până atunci nu prea concret, a marcat o dotă (68’, 70’) și cele 3 puncte au fost arhivate cu bucurie.

Doamna nu știa încă că, la sfârșitul zilei, va petrece dublu. Pentru că la scurt timp după Napoli, obosit evident după victoria asupra lui Benfica, a căzut pe terenul Atalantei. Golul meciului a ajuns deja în minutul 9 cu Petagna, după care azzurrii au încercat să redeschidă jocurile dar fără eficacitatea obișnuită.

De fapt, posesia mingii și cantitatea de joc nu au fost urmate de concretețe și luciditate, așa că jucătorii lui Gasperini de la Bergamo au luat acasă 3 puncte pe cât de importante pe atât de neașteptate.

„Nu am făcut niciodată atâtea greșeli împreună – a comentat Sarri. – Evident că am fost epuizați după Liga Campionilor și nici nu suntem în stare să aducem acasă meciurile „murdare” pe baza fizicului și a episoadelor. Aceasta este limita noastră, de aceea nu are rost să vorbim despre Scudetto, decât dacă Juve face niște prostii”.

Deocamdată însă, acest lucru nu se întâmplă, motiv pentru care bianconerii sunt deja +4 în clasament. Detașare care ar putea însemna puțin la începutul lunii octombrie dar care, având în vedere raportul de putere, este mult mai mult decât un simplu semnal.