CAMPIONATUL SERIE A – Juve este la doar un punct de Scudetto: 3-2 față de Fiorentina

Învingând cu 3-2 pe Fiorentina, bianconerii au pus mâna pe steagul Italiei: un egal cu Sampdoria duminică va fi suficient pentru a sărbători al patrulea Scudetto consecutiv – Viola s-a ținut pe cont propriu împotriva campioanei Italiei, dar mai întâi Llorente și apoi Tevez, cu o doudă care îi consolidează rolul de golgheter, reglează socotelile și apropie victoria finală

La un punct distanță de Scudetto. Juventus a învins-o pe Fiorentina și a trecut la doar o lungime de cel de-al 31-lea titlu din istoria lor. A mai rămas foarte puțin de sărbătorit, un ultim pas către o petrecere anunțată, dar așteptată ca niciodată. „Să luăm acest Scudetto la Genova, apoi să ne pregătim pentru Real Madrid – a explicat Allegri în conferința de presă. – Trebuie să le mulțumim băieților pentru acest sezon extraordinar, atunci e clar că, când ajungi acolo, vrei să închizi jocurile cât mai curând”. Numărătoarea inversă a început cu siguranță.

Bianconerii, lideri de necontestat ai campionatului de multă vreme, văd linia de sosire foarte aproape, chiar foarte aproape. Dacă nu au ajuns ieri la el este doar „vină” lui Lazio, dar de sâmbătă va depinde doar de ei. În caz de egalitate (rezultat minim) împotriva Sampdoriei, acesta va fi tricolor: un obiectiv de atins, cu orice preț. De altfel, după aceea va fi timpul să ne gândim la Real Madrid, să încercăm să ajungem în finala neașteptată de la Berlin. Închiderea jocurilor este crucială, la fel cum a fost și câștigarea aseară. Juve a abordat meciul cu calm, de parcă ar fi știut că mai devreme sau mai târziu vor găsi cheia pentru a-l debloca.

În schimb, Fiorentina a marcat prima, „mulțumită” unei intervenții a lui Pirlo asupra lui Joaquin care l-a determinat pe Banti să fluieră un penalty pentru Viola: o piatră de la Gonzalo Rodriguez și 0-1 (33’). Dar Juve a reacționat imediat și, 3 minute mai târziu, a găsit egalarea cu Llorente, care s-a priceput foarte bine la o centrare a lui Pirlo însuși. Nemulțumită, Doamna a căutat avantajul în primul 45' și a ajuns la el cu Tevez, autorul unei lovituri de cap fără precedent la un pas de la Evra (45'). Golul de 2-1 i-a liniştit pe bianconeri, conştienţi că sunt foarte aproape de Scudetto.

Dar Fiorentina nu s-a dat bătută și în minutul 67, grație unui fault al lui Chiellini asupra lui Joaquin, a avut egalarea: de data aceasta însă Gonzalo Rodriguez a ratat lovitura de la loc, oferindu-i doamnei un alt zâmbet. Ceea ce s-a transformat într-o sărbătoare în minutul 70, când Tevez a intrat pe marginea ofsaidului batjocorindu-l pe Neto cu un șut de neoprit la mișcare. Golul lui Ilicic (lovitură liberă în minutul 90) s-a dovedit a fi util doar pentru foaia de gol: Juve a câștigat din nou, apropiindu-se astfel de matematicianul italian.

„Această victorie ne permite să înfruntăm restul campionatului cu seninătate – a recunoscut Allegri. – A lua cele trei puncte nu a fost ușor, când ești atât de aproape de linia de sosire e ușor să pierzi atenția, degeaba să fii ipocrit”. De data aceasta, însă, pasul este decisiv: sâmbăta viitoare, împotriva Sampdoriei, va fi suficient un punct, după care va fi Scudetto. Și atunci da, cu siguranță șeful va putea merge în Liga Campionilor, un adevărat vis interzis al mediului Juventus.