CAMPIONAT DE SERIE A - Klose și Reja îi redau un zâmbet Lazio în timp ce au învins Inter cu 1-0

CAMPIONAT DE SERIE A - La fel ca anul trecut, germanul Klose găsește golul victoriei împotriva lui Inter în minutul 81 - Lazio remodelată de Reja care revine victorios pe bancă - Performanță mediocră a lui Inter lui Mazzarri care trebuie să candideze la acoperire pe piață, dar pare orientate să-l blocheze pe columbianul Guarin – Palacio și Milito nu sunt de ajuns

Nu funcționează așa. Inter remediază o înfrângere grea la Roma, împotriva unei Lazio care se bucură în schimb de efectul Reja. Klose s-a ocupat să decidă un meci urât și plin de uz, găsindu-l pe joker cu un splendid din voleu cu piciorul drept în minutul 81. În mod ironic, chiar și în urmă cu un an se terminase la fel, cu germanul înscriind în același minut (!) și Inter spumând de furie.

Pentru o prestație proastă, dar și pentru o greșeală gravă de arbitru (reținută de Dias, deja cartonat, asupra lui Rolando în zonă) care ar putea schimba balanța meciului. „Competițiile de genul acesta se decid mai ales în episoade – a explicat el Mazzarri. – A fost penalty și Dias a trebuit să fie eliminat. Nu vreau să mă atașez de arbitri, spun doar că am avut ghinion și de data asta...”. Totuși, episodul cu încetinitorul nu ar trebui să ascundă performanța proastă a lui Inter. Plictisitoare, stăpânită, complet lipsită de idei, echipa lui Mazzarri a căzut în capcana acelei vulpe Reja: Lazio scurtă și închisă până la limitele absurdului, dar perfectă în contraatacuri. Și așa, după un meci echilibrat și plictisitor, a venit lovitura decisivă.

„Știam că va fi dificil – a continuat antrenorul nerazzurri. – Ne așteptau scurti și compacti cu 4-5-1 lor, nu a fost ușor să creăm joc. În repriza secundă am încercat să-i zdrobim, dar nu am fost lucizi”. Poate, însă, tocmai din acest motiv, a fost necesar să îndrăznim încă de la început ceva mai mult. Alegerea lui Kuzmanovic în mediană a dat stabilitate, dar cu siguranță i-a luat acea inspirație din frânghiile lui Kovacic. Este corect să ne gândim la echilibru, dar împotriva unui adversar deliberat defetist a fost la fel de important să dăm vivacitate și imaginație manevrei. În schimb, practic nimic nu a reușit la Inter, iar când Mazzarri i-a prezentat pe croat și Milito era deja prea târziu.

Lazio a adormit de fapt meciulși apoi luați-l la momentul potrivit. Acum clasamentul plânge, în condițiile în care punctele de pe locul trei sunt deja 8, ceea ce face ca golul Campionilor să fie o himeră. Cu excepția cazului în care Thohir renunță la iepure clasic de pe piață sau investind pentru a întări o echipă prea slabă ca calitate. Deocamdată, însă, aceasta nu pare a fi calea indonezianului, mai îngrijorat de conturi decât de rezultate. Va fi suficientă înfrângerea Romei pentru a-l face să-și schimbe cursul? Suporterii Inter îi urează din toată inima. Altfel, sezonul viitor va fi al treilea sezon consecutiv fără Liga Campionilor, prea mult pentru cei care au cucerit Europa și lumea în urmă cu doar trei ani și jumătate.