CAMPIONATUL SERIE A - Juventus de neoprit: cucerește Bologna (2 la 0) și încearcă să scape

CAMPIONAT DE SERIE A – Campioana Italiei câștigă și la Bologna cu un gol al lui Vidal în prima repriză și un șut câștigător al lui Chiellini în repriza secundă – Acum echipa lui Conte încearcă să scape în speranța unor pași greșiți de la urmăritorii lor – Dar gândurile lui Juve sunt mai ales în meciul de play-off al Ligii Campionilor cu Galatasaray al lui Roberto Mancini

Juve pleacă pe fugă, vor reuși ceilalți să ajungă din urmă? Avansul zilei a 15-a certifică încă o dată superioritatea Doamnei. Nu că călătoria la Bologna a fost de netrecut, dar bianconerii câștigă și când joacă cu 6/11 din formația de start, mai mult cu o deplasare europeană decisivă chiar după colț. Pe lângă indisponibilul Pirlo, Conte a jucat fără Bonucci, Lichtsteiner, Asamoah și, cel puțin inițial, Tevez și Llorente. A câștigat oricum, iar acum se bucură de weekendul de campionat la +6 peste Roma și +9 la Napoli. Cu încă un meci, desigur, dar și cu conștientizarea că adversarii vor ieși pe teren sub presiunea celor „siliți” să câștige. Un avantaj frumos pentru echipa care poartă Scudetto-ul în piept timp de doi ani și care, contrar a ceea ce se credea la începutul sezonului, este departe de a fi mulțumită de victorii.

Maxi rulaj ipotezat în ajunul meciului este confirmat de formațiile oficiale. Conte îl plasează pe Ogbonna în centrul apărării, pe Isla și Peluso pe aripi, Quagliarella și Vucinic în atac. Teama că echipa ar putea fi afectată de atâtea schimbări noi dispare imediat. Juve a început cu încredere și a luat conducerea după doar 13 minute cu Vidal, fără îndoială omul momentului. Chiliana sărbătorește astfel reînnoirea contractului semnat în această săptămână, Doamna mulțumește și se bucură de încă un gol al sezonului. De o jumătate de oră meciul nu există, pentru că doar bianconerii sunt pe teren. Bologna se bazează pe o inițiativă personală de la Diamanti, altfel se luptă să țină sub control puterea excesivă a campionilor italieni, darămite să-i îngrijoreze...

În repriza secundă Pioli încearcă să câștige câțiva metri inserând atacantul Laxalt în locul mastinului Perez, dar încercarea nu aduce mari rezultate. Llorente, care a intrat în prima repriză în locul accidentatului Vucinic, a fost aproape de a marca cu un șut frumos cu piciorul drept, apoi a ratat un alt unu-la-unu cu Curci. Cea mai interesantă ocazie a lui Bologna vine pe următorul contraatac, dar șutul lui Cristaldo ajunge la puțin pe lângă poarta lui Buffon. Bianconerii simt mirosul de batjocură și revin să caute insistent golul. Marchisio vede un șut aproape deviat în corner de Curci, Llorente devorează a treia șansă a serii șutând cu piciorul în același portar bolognez. Pare un blestem, apoi Chiellini se ocupă de el. La desfășurarea unui corner fundașul îi anticipează pe toată lumea și trimite mingea în plasă cu o lovitură de cap puternică și precisă. Se termină așadar 0-2, Juventus sărbătorind a șaptea victorie consecutivă, de altfel fără să primească gol. Acum chiar e timpul să ne gândim la Liga Campionilor și la o calificare care nu poate și nu trebuie să scape de o astfel de armată.