Campionatul Serie A - Juve în plină revenire: câștigă și la Palermo pentru 3-0

Campioanele Italiei nu se opresc niciodată: cuceresc Palermo cu un scor tur (3-0) și urcă pe locul cinci în clasament, la doar trei puncte de Roma – Mandzukic deblochează rezultatul pe o centrare Dybala – Di Sturaro și Zaza le alte goluri – Allegri mulțumit: „Am avut un noiembrie bun, recuperând puncte și cucerind optimile de finală ale Ligii Campionilor”

Juve nu se oprește niciodată. După victoriile cu Torino, Empoli, Milan și Manchester City, a sosit și Palermo, foarte grea ca moral și clasament. Acum, Doamna este pe locul cinci la doar 3 puncte de Roma: nu-i rău pentru cei care, în urmă cu mai puțin de o lună, ocupau cu tristețe partea dreaptă a clasamentului. Summit-ul rămâne departe, dar tendința autorizează speranțe de revenire: următoarele meciuri cu Lazio și Fiorentina ar putea să deranjeze cu adevărat scenariile.

„Am avut un noiembrie bun, recuperând puncte și cucerind turul doi al Ligii Campionilor – a comentat Allegri. – Față de înainte suntem mai buni fizic, iar rezultatele pozitive ne-au dat încredere. Nu vreau să vorbesc despre goluri, revenirea este încă lungă de făcut, dar timpul este acolo, trebuie să rămânem calmi și să continuăm să muncim”. Satisfacție mai mult decât legitimă pentru antrenorul lui Juventus, foarte criticat până acum câteva săptămâni și acum întărit de rezultate și performanțe.

Echipa pare să fi găsit în sfârșit certitudini cu 3-5-2, scor învățat pe de rost în epoca Conte și făcut praf în urmă cu câteva săptămâni, când criza părea ireversibilă. Allegri și-a pus apoi pe cont propriu niște alegeri nepopulare care s-au dovedit a fi corecte, mai ales pe cea a lui Mandzukic. Criticii l-ar dori pe Morata, mai tehnic și distractiv de urmărit, în timp ce el îl preferă pe gigantul croat, mai puțin „frumos”, dar extraordinar de eficient.

Fostul jucător de la Atletico Madrid, după golul cu City, s-a repetat și la Barbera, confirmându-se atacant de top. Gol foarte greu și decisiv, de altfel într-un moment în care meciul era canalizat spre egalitate. De fapt, Juve îl zdrobise pe Palermo în jumătatea lor de la început, fără să-l poată „lovi” cu pumnul. Dar în minutul 54 iată jocul de rupere: centrarea lui Dybala și lovitura grozavă de cap a lui Mandzukic pentru 1-0.

Odată deblocat impasul, bianconerii nu au mai trebuit să facă altceva decât să se descurce și asta, în lumina unei superiorități tehnice copleșitoare, s-a dovedit a fi o sarcină destul de ușoară. Allegri i-a rotit pe cei mai ofensivi bărbați în încercarea de a înțepa din nou Palermo: o alegere bună și profitabilă. „Proaspătele” Lictthsteiner (pentru Cuadrado), Morata (pentru Mandzukic) și Zaza (pentru Dybala) s-au căsătorit în spațiile rosanero și rezultatul, așa cum era de așteptat, a fost hotărât rotunjit.

Mai întâi Sturaro (89’) și apoi Zaza (93’) au contribuit la îmbunătățirea serii alb-negru, încheind meciul cu un rezultat de 3-0. „Am avut un joc bun ca joc și intensitate – analiza lui Allegri. – Nu a fost ușor și pentru că am venit din Liga Campionilor și a existat riscul să nu ținem 90 de minute. Puteam deja să luăm conducerea în prima repriză, dar nu contează: am făcut-o în a doua și e perfect”.

Clasamentul, așa cum am menționat anterior, zâmbește din nou și zilele următoare l-ar putea face și mai interesant. Vineri seara va avea loc deplasarea Olimpico împotriva unei Lazio în plină criză, apoi va fi rândul Fiorentinei pentru un adevărat meci mare în sferturile de sus. Cei pe care Juve, după luni grele, îi revede cu mare plăcere și cu scopul de a nu-i mai părăsi niciodată.