Campionatul Serie A, Inter și Milano: remizele nu sunt toate la fel

CAMPIONATUL MILAN - Inter a început prost, a primit golul de la Bologna prin Destro, dar a revenit prin Perisic: a fost 1-1 dar a izbucnit cazul Kondogbia, înlocuit senzațional de De Boer după o serie de greșeli senzaționale - Milan în schimb, a adus acasă un 0-0 decent de la Florența, unde Ilicic ratează un penalty și Donnarumma îl salvează de la Borja Valero

Un punct pentru amândoi, dar cu perspective diferite. Inter și Milan nu trec dincolo de două egaluri cu Bologna și Fiorentina dar dacă rossonerii pot fi considerați un rezultat bun, nu este același lucru pentru nerazzurri, care sunt nevoiți să facă față cu o serie întreagă de regrete. Sigur, chiar și echipa lui Montella poate avea recriminările ei, dar rezultatul corect a ieșit din terenul lui Franchi, toate lucrurile luate în considerare.

De Boer plătește în schimb pentru începutul greșit al echipei sale, o constantă periculoasă (cu excepția lui Empoli) care va trebui remediată, altfel campionatul echipei sale va rămâne mereu un suișuri și coborâșuri periculoase. Remiza 1-1 de la San Siro este rezultatul a 20 de momente plictisitoare ale lui Inter, valorificate imediat cel mai bine de Bologna, care a marcat cu fostul Destro după doar 14 minute.

Luând act de dificultăți, De Boer a intervenit cu o schimbare importantă: iese Kondogbia, principalul vinovat al golului primit, la Gnoukouri. O mutare care a dat roade pe teren dar care deschide oficial dosarul referitor la francez, care este din ce în ce mai străin pentru echipă.

„Când un jucător nu vrea să înțeleagă... – a trecut peste olandez. – Am vorbit cu el de mult înainte de cursă, dar dacă nu vrea să mă asculte…”. Respingerea este evidentă, la fel ca și ruptura dintre cei doi: doar timpul va spune dacă va fi recompusă sau nu. În orice caz, după ce a luat 0-1, Inter a trecut la treabă și a egalat la finalul primei reprize (37’) grație unui splendid voleu cu piciorul stâng al lui Perisic, bine servit de Candreva.

În repriza secundă ocaziile s-au adunat dar Bologna, periculoasă de altfel în unele reluări, a rezistat bine lovitura. Și pentru că, pentru o dată, Icardi s-a dovedit a fi puțin rece în fața porții (mingea lui lină în timpul opririi a fost senzațională) iar Ranocchia, în sfârșit autorul unei bune prestații, a devorat lovitura de cap de 2-1 după ce jocul a fost practic. peste.

Duminică fără victorie tot pentru Milan, oprit la 0-0 de Fiorentina lui Paulo Sousa. Totuși, aici paharul poate fi văzut pe jumătate plin, atât din cauza dificultății obiective a meciului, cât și pentru că, cu ocazii în mână, rossonerii ar fi putut câștiga dar și pierde.

Prima parte a fost toată marca Viola și în minutul 22 meciul ar fi putut lua o întorsătură foarte specifică: păcat că Ilicic a ratat primul penalty din cariera sa italiană trimițând mingea în bară (încă plasa faultului Calabriei). pe Borja Valero ).

După sperietură, Milan s-a trezit și jocul s-a schimbat definitiv. Fiorentina a continuat să joace, dar rossonerii nu au urmărit doar, dimpotrivă au ajuns să creeze o serie de ocazii foarte tentante.

Dacă pe de o parte trebuie remarcată super salvare a lui Donnarumma asupra lui Borja Valero, pe de altă parte trebuie spus că Suso și Bacca au ajuns la propriu să marcheze și că în finală Luiz Adriano l-ar fi putut găsi dacă Tomovic nu l-ar fi bătut. cobor la doar un pas de zona .

Probabil nu a fost penalty (imaginile nu clarifică 100% dar contactul pare să aibă loc chiar afară) ci cu siguranță un fault și expulzare, în schimb Orsato, incredibil, nu a fluierat nimic.

„Nu vreau să fac o polemică pentru că cultura suspiciunii, spre deosebire de Sousa, nu-mi aparține – bătaia lui Montella. – Fiorentina ne-a fost superioară în prima repriză, apoi în a doua nu am putut profita de ocaziile pe care le-am avut. Pe viitor va fi nevoie de puțin mai mult curaj, dar sunt fericit, trebuie să continuăm așa”.

Antrenorul rossonerilor a încheiat o săptămână foarte grea pe hârtie cu două victorii (Sampdoria și Lazio) și un egal, toate fără a primi gol. Într-adevăr, având în vedere premisele, chiar nu este nevoie să fii pretențios.