Campionatul Serie A: Inter batjocorită la linia de sosire îi dă lui Napoli titlul de campioană de iarnă

Nerazzurri cad la linia de sosire din cauza unei batjocuri de joc a lui Sassuolo care în minutul 95 îi străpunge la San Siro cu un penalty de la Berardi – Napoli, care triumfă la Frosinone (1-5), devin astfel campioni de iarnă: n-a fost. s-a întâmplat încă de pe vremea lui Maradona și apoi a fost Scudetto – Mancini: "A noastră este o înfrângere episodică: penalty-ul a fost acolo, dar Berardi ar fi trebuit să fie eliminat primul"

Un șoc la ultima suflare, în toate sensurile. Inter a căzut la doar un pas de linia de sosire, lăsând astfel Napoli cu titlul de campioană a iernii 2016. Înfrângerea în fața lui Sassuolo i-a permis și Juvei o legătură senzațională, mai ales în lumina distanțelor care au parcurs între cei doi în urmă cu doar o lună. O batjocură uriașă pentru oamenii lui Mancini, bătuți în minutul 95 printr-un penalty al lui Berardi după un meci bine jucat, în care au fost multe ocazii irosite. Dar de data aceasta legea „gol greșit a primit gol”, alteori s-a dovedit a fi un prieten, răsturnat cu mare bucurie a urmăritorilor, Napoli mai presus de toate.

„Este o înfrângere episodică – comentariul amar al lui Mancini. – Am creat mai multe ocazii dar portarul lor a fost foarte bun. Păcat, dominasem jocul pentru toată a doua repriză și meritam să-l câștigăm, acum trebuie doar să ne suflem mânecile și să începem din nou”. De aceeași părere și Erick Thohir, care a intervenit din Indonezia pentru a-și încuraja echipa după meci. „Să nu uităm că scopul nostru este să revenim în Liga Campionilor – a explicat președintele. – Fotbalul este așa, am fi putut câștiga și în schimb am pierdut. Acum, însă, suntem liniștiți, mai rămâne o grupă până la finalul campionatului”.

Adevărat, dar este de netăgăduit că Inter trece printr-o perioadă de declin, cel puțin din punct de vedere al rezultatelor. Înfrângerea în fața lui Sassuolo este a doua la rând între zidurile amicale de la San Siro, un semnal de alarmă care nu-i poate lăsa indiferenți pe nerazzurri, care s-au obișnuit destul de bine în aceste primele luni de sezon. Paradoxul este că nerazzurrii au ajuns să piardă un joc jucat bine, cu siguranță mai bun decât ceea ce s-a făcut la Empoli doar pentru a rămâne la curent. Un singur șut a fost suficient pentru ca Castellani să câștige, dar ieri nu au fost suficiente 15 șuturi (6 în oglindă) pentru a face o gaură în poarta lui Consigli, care a fost chemat în repetate rânduri să facă super-apăsări pentru a împiedica Inter să preia conducerea.

Să spun adevărul, Sassuolo nu a stat cu mâinile în brațe: până și Handanovic, mai ales în prima repriză, a avut multe de făcut pe Missiroli și Sansone. Per total, însă, nerazzurri, aliniați de Mancini cu obișnuitul 4-3-3 (Medel, Kondogbia și Brozovic la mijloc, Ljajic, Icardi și Perisic în atac), au creat mult mai mult, conducând jocul și ajungând adesea aproape de avantajul . A fost mai presus de toate sârbul fostul Roma care a irosit în fața porții, atât în ​​prima, cât și în a doua repriză, un pic ca Icardi, ciudat de imprecis chiar în zorii meciului. Acțiuni de ambele părți și rezultatul s-a oprit la 0-0 doar datorită portarilor: apoi, cu câteva secunde înainte de fluierul final de la Doveri, iată întorsătura la care nu te aștepți.

Nerazzurrii au dat peste cap și Miranda a răspândit Defrel chiar sub ochii arbitrului: penalty și 1-0 semnat de Berardi (95’). „Doveri este întotdeauna perfect cu noi, nimic nu îi scapă – cuvintele ironice ale lui Mancini. – A fost penalty, dar Berardi a trebuit să fie eliminat la începutul jocului pentru că l-a pălmuit pe D'Ambrosio”. Multă frustrare pentru antrenorul de la Jesi, nevoit să renunțe la sceptrul de iarnă la doar un fir de păr de linia de sosire. Prin urmare, Napoli lui Sarri sărbătorește, revenit în frunte la finalul primei manșe la 9520 de zile după ultima dată. Care, inutil să spun, s-a încheiat cu Scudetto. Statisticile vorbesc în favoarea Azzurri, Inter, Juventus și Fiorentina au sarcina de a le nega.