CAMPIONAT SERIE A - Napoli cucerește San Siro și conduce clasamentul, Milan (1-2) se scufundă

CAMPIONAT DE SERIE A - Napolitanii câștigă și ei la Scala del calcio și conduc clasamentul împreună cu Roma (victoria în derby-ul cu Lazio: 2-0) - Milan pierde mai mult teren și se regăsește cu cazul Balotelli care ratează primul penalty și este exmatriculat în finală – Britos și Higuain marcatorii echipei lui Benitez care domină campionatul.

Napoli zboară, Milan se scufundă. Fără surprize sau întorsături, amânarea a fost câștigată de favorite, cucerind astfel San Siro-ul rossonerilor după 27 de ani de așteptare. Nu a fost un succes evident și, ținând cont de ocaziile pe care le-am avut, o egalitate ar fi fost probabil cel mai corect rezultat, dar azzurrii nu au furat nimic, ci dimpotrivă. Oamenii lui Benitez au intrat pe teren cu o atitudine de mare, deloc intimidați de etapa de la Scala del Calcio. Pe de altă parte, având în vedere valorile din domeniu, chiar nu a existat niciun motiv.

Clasamentul vorbește de la sine: Napoli este pe primul loc împreună cu Roma la 12 puncte, Milan pe locul al doisprezecelea cu mizerabilul de 4 puncte. Suporterii napolitani visează, dar Benitez ține picioarele pe pământ: „Am făcut un efort important de echipă, acesta este forța noastră. În plus, există jucători de calitate capabili să facă diferența de la un moment la altul. Sunt încă multe lucruri mărunte în care ne putem îmbunătăți, dar personajul este cel potrivit și trebuie să continuăm așa până la final. Este a cincea victorie consecutivă, suntem fericiți”.

Antrenorul spaniol are motive întemeiate pentru asta, pentru că în ultima săptămână Napoli a învins mai întâi pe vicecampionul european Borussia Dortmund, apoi Milan la San Siro. Cei care și-au asumat brațul clasicului tenismen sunt serviți, azzurrii sunt serioși și știu să sufere, la fel ca marii. După un start fulgerător (trei ocazii consecutive de gol semnate de Hamsik, Behrami și Higuain), asezonat de poarta lui Britos, Napoli a fost nevoită să-și retragă centrul de greutate sub împingerea lui Milan, mai mândru decât orice altceva.

Apărarea a rezistat, iar chiar când rossonerii păreau gata să lovească, Higuain a marcat, deși prin amabilitatea imprecisului Abbiati. Un unu-doi terifiant, semn de tehnică, personalitate și, de ce nu, noroc. Azzurrii trăiesc momentul clasic în care totul merge bine, exact opusul Milanului, care în schimb trece printr-o fază cu adevărat strâmbă. Pe lângă greșelile lui Allegri (de ce să confirmăm din nou Birsa?) și ale jucătorilor (prea distrași în primele minute, de parcă ar fi la Milanello jucând meciul de antrenament de joi), există și mult ghinion în lumea rossoneră. . S-au creat multe ocazii, mai ales penalty-ul lui Balotelli care ar putea redeschide meciul.

După 21 de transformări consecutive, însă, Super Mario s-a prăbușit în Reina. Și la scurt timp după dreapta lui furios a ajuns pe bară, mărturisind că momentul nu a fost. În finală, numărul 45 de Rossoneri a fost din nou protagonist, la bine și la rău. Mai întâi cu splendidul șut cu piciorul drept care a stabilit finalul 1-2, apoi cu protestele nebunești la adresa arbitrului Banti, care l-au costat expulzare (dublu galben) și deplasare la Bologna. Miercuri Allegri, aflat deja în mare dificultate, va trebui, așadar, să se descurce chiar și fără cel mai bun om.

„Nu știu ce să spun, e inutil să te încurci protestând – a oftat antrenorul. – Trebuie spus, însă, că Mario a suferit 3-4 faulturi foarte rele, dintre care 2 din spate”. În ciuda înfrângerii (care îi aruncă Milanul la 8 puncte de sus) Allegri nu a părut îngrijorat, poate pentru că s-a obișnuit cu starturile proaste: „Echipa a jucat cel mai bun meci din campionat, făcând greșeli doar în primele zece minute. Ne-am creat și mai multe ocazii și în repriza secundă i-am primit doar un șut lui Higuain din afara careului. Să zicem că, dacă am avut noroc cu Torino, de data aceasta am fost buni și ghinionişti, ratând chiar un penalty. Mai avem șanse excelente să luptăm pentru primele locuri, când vom recupera toți jucătorii accidentați vom juca mai bine. Am ideile clare, după pauză, cu lotul complet, o să vedeți. Atacurile isterice sunt inutile”.

Toate sunt adevărate, dar salvarea trebuie să vină mai întâi. Bologna, Sampdoria, Ajax și Juventus, drumul până la pauză nu este ușor, dar nici imposibil. Și acest Milan nu își mai permite greșeli.