CAMPIONATUL SERIE A – Milan câștigă din nou (2-0 față de Chievo) iar astăzi a venit rândul lui Inter și Napoli

CAMPIONATUL SERIE A - Rossonerii au revenit la căi câștigătoare (2-0 față de Chievo) dar nu șterge îndoielile: totuși, provizoriu urcă pe locul patru în clasament și au cel mai bun atac al turneului - Astăzi testul de adevărul pentru Inter, unde foarte contestatul Mazzarri se confruntă cu temuta călătorie la Florența, și pentru Napoli care primește Torino

Milan câștigă din nou. A făcut-o într-o seară în care nu a avut alternative și asta face și mai important succesul împotriva lui Chievo. Totuși, finala de 2-0 (goluri de la Muntari și Honda) nu a șters îndoielile cu privire la echipă, ca de obicei excelentă în faza ofensivă și în mare dificultate în faza defensivă.Faptul de a nu fi primit goluri (prima oară aceasta sezon) este mai degrabă o coincidență care este rezultatul unor îmbunătățiri tactice reale, dovadă fiind un contraatac senzațional acordat veronezilor la jumătatea reprizei secunde. Pe scurt, Milano este încă un șantier deschis, cu un viitor indescifrabil.

„Să ne bucurăm de cel mai bun atac din ligă și de primul meci fără a primi gol”, a replicat Inzaghi în conferința de presă. – Am recunoscut câteva reluări periculoase pentru că am fost prea generoși în față.” De fapt, ADN-ul echipei este total ofensator, ceea ce aduce divertisment dar și mai multe senzații tari. În prima repriză, Milan, aliniat cu un 4-3-3 în care Bonaventura joacă mijlocaș, își creează mai multe ocazii de a marca dar fără un scenariu tactic real. Și așa a trecut 0-0 la pauză și cu Chievo otrăvit de decizia lui Mazzoleni de a nu acorda un penalty pentru un contact dintre Alex și Maxi Lopez.

În repriza secundă, Inzaghi schimbă formația (4-2-3-1) și manevra câștigă în regulă, atât de mult încât în ​​primele 10 minute plouă goluri în serie. Golul care a deblocat impasul a fost însă al lui Muntari, bun și norocos că a găsit intersecția cu un șut de la distanță (55’). Faza ofensivă merge, cea defensivă nu. Mai multe gafe (Muntari, dar și Rami) îl aduc pe Chievo la un pas de egalitate, apoi Honda se ocupă de asta cu o lovitură liberă pentru a alunga fantomele de la San Siro (78’). Finala cu 2-0 îl duce pe Milano pe locul patru în clasament, deși în coabitare cu Sampdoria și cu un meci mai mult decât Inter și Napoli.

În această seară (20.45) le va reveni să încerce să scurteze din nou lupta la plasamentele europene. Nerazzurri vor vizita Fiorentina în al doilea cel mai interesant meci de duminică după Juve-Roma. Cu toate acestea, mai mult decât întâlnirea cu viola di Montella, tărăboiul din jurul lui Mazzarri este cel care ține tribunalul. Huiduit de înșiși suporterii Inter, antrenorul a arătat cu degetul spre presă. „Din păcate, unii critici influențează oamenii care merg pe stadion – gândirea lor. – Dar nu sunt actor, nu caut coruri sau aplauze. Trebuie doar să mă gândesc la antrenament, dar nu m-ar deranja să creez un climat în care să fim împotriva tuturor celorlalți.”

În primul rând, însă, va trebui să se gândească să învingă Fiorentina, care se luptă și cu obișnuitele absențe numeroase. Montella l-a recuperat in extremis pe Cuadrado dar trebuie să renunțe la Richards, pe lângă „obișnuiții” Rossi, Gomez, Joaquin și Marin. Câteva probleme de antrenament și pentru Mazzarri, forțat să renunțe la Jonathan și Guarin, dar în rest toți sunt pricepuți și înscriși, inclusiv învinețiții Kovacic și Dodò care vor juca din primul minut. Meci mai puțin plin de farmec pentru Napoli lui Benitez și poate din acest motiv și mai periculos.

De altfel, azzurrii vor trebui neapărat să învingă Torino pentru a încerca să urce unele poziții în clasament, invers ultimele rezultate bune (două victorii consecutive între campionat și cupă) ar cădea în uitare. „Va trebui să ne jucăm cu inima și creierul – a explicat Benitez în conferința de presă. – Echipa merge bine, și-a găsit încrederea și mentalitatea potrivită. Taurul știe să învârtească bine mingea și să aștepte momentul potrivit pentru a lovi, va fi un meci greu”. Antrenorul spaniol va încerca să-l câștige bazându-se pe obișnuiții jucători de top, mai ales Callejon, Hamsik și Insigne în spatele lui Higuain. O pereche grea și pentru grenada lui Ventura, intenționată să-i aducă pe Amauri și Quagliarella încă de la început.