CAMPIONATUL SERIE A – Milanul lui Seedorf a irosit o ocazie și nu a trecut de egalul cu Torino

CAMPIONAT DE SERIE A – Rossonerii au primit un gol de la Immobile după un sfert de oră, au irosit mai multe ocazii (mai ales cu Pazzini) și au reușit doar o egalitate grație unui gol al lui Rami la începutul reprizei secunde – absența lui Balotelli s-a făcut de la sine. simțit - Dezamăgitor mai ales Honda, evident în stare de necondiționare - Grenadele au patru puncte în plus

Asaltul a eșuat. La a treia victorie consecutivă, și la consacrarea unui proiect. Milanul lui Clarence Seedorf se confirmă ca un șantier deschis, fără a depăși egalul 1-1 de acasă împotriva bunului Torino al lui Ventura. Meci stricat la San Siro, cu un rezultat corect per total; de fapt, rossonerii au apăsat până la final, fără a se face însă deosebit de periculoși față de poarta lui Padelli. Seedorf reușește astfel o remiză din revenire care, însă, valorează puțin, mai ales pentru clasament: Torino rămâne cu patru puncte mai sus, iar zona europeană riscă să se îndepărteze.

Olandezul și-a confirmat formația caracteristică 4-2-3-1 cu o surpriză de ultim moment: De Jong a ieșit, Muntari intră. În rest este obișnuitul Milan, în afară de descalificatul Balotelli înlocuit de Pazzini. El a fost cel care a dat primul fior al meciului după doar două minute de joc, dar Padelli s-a priceput foarte bine să-și zădărnicească șutul pentru un corner. Pare începutul unui asediu, dar în realitate Taurul își știe lucrurile. În minutul 17, Immobile trece pe marginea ofsaidului și îl arde pe stângaciul Bonera: lovitura față în față cu Abbiati și un senzațional 0-1 Torino. Milan încearcă să reacționeze și Pazzini este aproape de a marca din nou cu o lovitură de jumătate de bicicletă pe care Padelli se autodepășește din nou. Cu toate acestea, echipa grenadă are cea mai mare șansă din prima repriză, care este totuși irosită grav de Farnerud, a cărui lovitură de cap cu un șut sigur se termină incredibil de sus. Milan a închis în atac, dar în afară de un șut de la distanță al lui Kakà, nu a creat niciun pericol pentru ariergarda lui Ventura. Care la începutul reprizei secunde, însă, trebuie să se predea. În minutul 49 Rami, omul la care nu te aștepți, ia mingea din prima linie și începe un șut care, grație devierii lui Glick, se strecoară sub bară: 1-1.

Inerția meciului pare să încline spre rossoneri, dar Toro se regrupează curând, tot datorită mutărilor lui Ventura (Farnerud și Basha ies, El Kaddouri și Kurtic intră). Milan, în schimb, joacă pe nervi, căutând episodul care nu ajunge niciodată. Manevra a fost prea lentă și mișcarea mijlocașilor ofensivi aproape inexistentă, în special cu Honda (chiar în afara condițiilor) și Robinho. Seedorf își dă seama și, după ce a întărit mijlocul terenului (în afara lui Muntari în interiorul lui De Jong), încearcă să revitalizeze jocul introducând Saponara pentru Robinho. Totuși, mutarea nu are efecte, la fel ca schimbarea Honda-Petagna. Meciul se încheie astfel 1-1, cu un punct cu siguranță mai convenabil pentru Torino. Milan, în timp ce prelungește seria pozitivă de rezultate, se întoarce acasă cu senzația enervantă de a fi aruncat o ocazie bună.