CAMPIONAT SERIE A – Milan cade la Genova (1-0) și se îndepărtează de vârf

Rossonerii pică testul de maturitate și sunt străpunși cu 1-0 de Genoa din cauza unui autogol al lui Bonaventura – Mihajlovic s-a înfuriat: „Ne-a lipsit răutatea și l-am lăsat pe Genoa să facă ce a vrut ei” – a expulzat Romagnoli care va rata marele meci al Milanului împotriva Napoli

Examenul a eșuat. Milan a lăsat trei puncte importante pe gazonul lui Marassi, precum și conștientizarea că nu este încă o echipă de top. Iar prin summit nu ne referim la vârful tabelului (în orice caz încă fără un maestru bine definit) ci acea zonă a Campionilor desemnată drept obiectivul principal (ca să nu spunem infailibil) al sezonului. Pentru a ajunge la el pe o bază permanentă ar fi nevoie de continuitate și tocmai acesta este călcâiul lui Ahile al echipei AC Milan.

În cele 6 zile jucate au sosit 3 victorii și tot atâtea înfrângeri, suișuri și coborâșuri care nu pot aduce nimic bun decât dacă vine o întoarcere în curând. După ce a învins Palermo și Udinese, deși cu multe greutăți, Milan a fost așteptat la pasa de Genoa lui Gasperini, o echipă în dificultate atât la puncte, cât și la bărbați. Diferența a făcut-o spiritul, care i-a văzut pe roș-albaștri mărunți și hotărâți încă de la începutul jocului.

Rossonerii, la fel ca la Udine, au jucat un joc dublu: prost în prima repriză, mai bine în a doua. 45' au fost suficiente pentru ca Friuli să câștige, nu ieri. Și așa s-a bucurat Genoa, pentru care a fost suficient un gol norocos (10’, lovitura liberă a lui Dzemaili deviată de Bonaventura) pentru a câștiga cele 3 puncte.

„Întotdeauna le dăm adversarilor noștri jumătate, dacă am fi jucat tot meciul ca în repriza a doua am fi câștigat – comentariul amar al lui Mihajlovic. – Ne-a lipsit răutatea, am lăsat Genoa să joace exact meciul dorit”. În toate acestea, chiar și antrenorul, ça va sans dire, are responsabilitățile lui. Manevra a fost lentă și previzibilă, intensitatea destul de scăzută și, de asemenea, alegerile de formare (mijlocașul De Jong și Bacca pe bancă până în minutul 80) au stârnit multe nedumeriri.

Totuși, a arăta cu degetul spre Sinisa ar fi negener: ce vină are dacă jucătorii săi greșesc aproape în tot ceea ce fac? Ce s-a întâmplat în minutul 42 este emblematic: Zapata a pierdut o minge elementară și Romagnoli a „remediat” (ca să spunem așa) cu un fault naiv asupra lui Capel. Rezultat? Milan a căzut cu un gol și un om. Și așa a fost imposibil de jucat o recuperare în îmbarcare, deși echipa, deși sporadic, a creat mult mai mult decât în ​​prima repriză.

Luiz Adriano, Balotelli și Kucka ar fi putut egala dar poate, în lumina a ceea ce am văzut, ar fi fost prea mult. De fapt, Genoa nu a furat nimic, ajungând să merite trei puncte foarte grele. Începe o săptămână foarte delicată pentru rossoneri, care va duce la meciul de duminică viitoare cu Napoli. „În acest moment, el este cel mai rău adversar care ni se poate întâmpla – a explicat Mihajlovic cu obișnuita sa franchețe. – Au atacanți grozavi, mereu primim goluri.”

Da, de aceea este nevoie urgentă de soluții imediate. Acest Milan, de fapt, a epuizat deja majoritatea bonusurilor disponibile.