CAMPIONATUL SERIE A - Balotelli îl salvează pe Milan, scor 2 la 2 la Livorno

CAMPIONAT DE SERIE A - În ciuda dolarzei de la un Super Mario în formă, Milan nu a depășit 2 la 2 de la Picchi din Livorno - Pentru golurile amarant ale lui Siligardi și Paulinho - Clasamentul Rossoneri încă deplânge.

Super Mario nu este suficient pentru Milan. Rossonerii nu au trecut de egalitatea pe terenul Livornoi și au adus acasă un punct aproape inutil. Allegri spusese cu o zi înainte că nu este încă timpul să viseze la reveniri, iar faptele i-au dat dreptate. Milan este încă bolnav, sau cel puțin se recuperează, și este nevoie de mult mai mult decât o victorie la Catania pentru a se vindeca pe deplin. Bineînțeles că din meciul de la Picchi sunt și lucruri de salvat, mai presus de toate performanța lui Balotelli. Atacantul s-a întors în sfârșit să-și arate toată clasa, alcătuită și ea din multe momente de umbră, dar capabilă să influențeze meciurile ca puțini. Ieri Mario a marcat două goluri, forțându-l pe Bardi să facă o salvare miraculoasă și lovind de la distanță bara transversală care, poate, încă tremură. Bine a făcut și Kakà, celălalt capabil să înfrumusețeze meciul cu jocuri de nivel, în rest, totuși, e un Milan cu joc muncitoresc, dar nu cu suflet. Livorno ia toate acestea, câștigând un punct foarte prețios și salvând banca antrenorului său Nicola.

În ciuda previziunilor făcute cu o zi înainte, Allegri l-a lăsat pe De Sciglio pe bancă și s-a concentrat în continuare pe fundașul dreapta Poli. Astfel Montolivo, De Jong și Nocerino merg la mijloc, în timp ce în față totul este confirmat: Birsa, Kakà și Balotelli joacă. Meciul ia foc imediat, iar rossonerii trec deja în minutul 7. Kakà scapă de un adversar din stânga și pune la mijloc o minge pe care Super Mario, cumva, o bagă în plasă. Pare începutul unei seri de coborâre, dar nu este așa. Livorno reacționează și îl pune pe Milan în mai multe greutăți decât s-ar fi putut imagina în ajun. În minutul 27 amaranții materializează momentul bun cu Siligardi, care inventează un gol cu ​​un șut cu stânga de la marginea suprafeței, pentru care, însă, mai este responsabilitatea lui Gabriel, preferat lui Abbiati din motive de precauție. În minutul 38 Allegri a fost „forțat” să renunțe la Birsa din cauza unei probleme musculare: El Shaarawy a intrat în locul lui. La începutul reprizei secunde, rossonerii păreau capabili să schimbe vitezele, iar Balotelli aproape a marcat de două ori cu un picior drept grozav, pe care Bardi l-a depășit în corner. Golul lui Milan pare matur, dar ajunge cel al lui Livorno. În minutul 58 Zapata adoarme și îl vede pe Paulinho trecând prin fața ochilor: brazilianul, față în față cu Gabriel, nu greșește și îi aduce pe amarantii cu 2-1. Allegri se înfurie și încearcă să îndrepte barca care se scufundă cu Niang (pentru Nocerino) și De Sciglio (pentru Poli). Cu toate acestea, Balotelli s-a ocupat mereu să salveze totul: în minutul 83 i-a uimit pe Bardi și pe tot Picchi cu o lovitură liberă extraordinară care a strecurat sub colțul de sus. Nemulțumit, în minutul 90 aproape că a marcat pentru a face 2-3 cu un șut terifiant cu piciorul drept de la distanță foarte mare, dar mingea a lovit bara transversală. Ar fi fost un gol uimitor, dar poate și un cadou excesiv pentru acest Milan. Care mai are de muncit mult înainte de a putea spune cu adevărat din criză.