CAMPIONAT - Lazio cu obișnuitul Klose condamnă Inter (1 la 0) cu opt minute de la final

CAMPIONAT - La doar 8 minute de la final, obișnuitul Klose pedepsește Inter cu un gol "uimitor" - Strama nu se poate odihni: "Lovisem două stâlpi și arbitrul nu a suflat penalty pe Ranocchia" - Acum nerazzurri sunt riscă să renunțe la rolul de anti-Juve – Sărbătoriți-l pe Lotito care l-a angajat pe Klose pe un transfer gratuit

Și în cele din urmă Klose se gândește la asta. Meciul de la Olimpico a fost decis de „obișnuitul” german, care la 8 minute de la final trage mingea victoriei în plasă. Lazio se bucură, în timp ce Inter se întoarce cu tristețe acasă, conștientă că în această seară șansele de a se regăsi pe locul trei în clasament (dacă Scommessopoli permite...) sunt mari. Dar se înrăutățește: dacă Juve o învinge astăzi pe Atalanta, vor scăpa la +7, nu tocmai un semn bun pentru lupta Scudetto. Pe scurt, examenul de la Lazio se termină prost pentru nerazzurri, parțial din cauza demeritelor (abordarea este prea defetistă), parțial din cauza ghinionului (posturile lovite de Guarin și Cassano încă tremură). Golul lui Klose este emblematic în acest sens: Inter zboară pe contraatac, dar arbitrul Mazzoleni oprește totul din cauza unui fault dubios al lui Milito asupra Biava. În timp ce nerazzurri (mai ales Cassano) protestează în continuare, Lazio dă startul acțiunii de 1-0. Inevitabil să cheltuiți câteva cuvinte pe Miroslav Klose, un bombardier de cea mai pură rasă, deoarece sunt acum puțini. Și să cred că Lotito l-a luat la un transfer gratuit...

E greu de imaginat cum s-ar fi terminat fără german, dar Lazio probabil nu ar fi câștigat. Oamenii lui Petkovic au o nevoie al naibii de „panzerul” lor, iar când golul lipsește, fug (a vedea Bologna înseamnă a crede). Inter nu ar avea aceste probleme, dar seri proaste există pentru toată lumea. Și așa se întâmplă să lovești de două ori același stâlp și să ajungi aproape de a marca în cel puțin tot atâtea ocazii, dar fără să-l găsești: mai întâi cu Nagatomo (marchetti minunat), apoi cu Palacio. „Fotbalul este așa: am avut episoade foarte nefavorabile, nu meritam să pierdem – a oftat Andrea Stramaccioni. – Klose a marcat un gol uimitor. Poate că încă nu suntem mai puternici decât episoadele. Care? Stâlpi, penalty nu a cerut pentru Ranocchia, fault a cerut Milito la un contraatac trei la unu. Practic, toată lumea”.

Antrenorul nerazzurri regretă și trebuie înțeles: până la golul lui Klose jocul a fost în mare echilibru. Începând cu un 4-3-1-2 pentru a deruta Lazio, Strama a trecut apoi la un 4-2-3-1 la începutul reprizei secunde. Accidentarea lui Cambiasso a dus apoi la tridentul Cassano-Milito-Palacio, cu Guarin retras la mijlocul terenului. Un Inter demn de luptă, dar doar pe hârtie. „După părerea mea, Lazio a avut o primă repriză mai bună și ne-a pus probleme – a explicat antrenorul Inter – Nu am fost niciodată periculoși, deși nu am primit goluri. În repriza secundă am avut o performanță grozavă și am meritat să luăm conducerea”. Dar, în schimb, Lazio a găsit golul, care acum a revenit la înspăimântător în așteptarea locului trei. Ceea ce astăzi pare a fi singurul obiectiv al lui Inter.