CAMPIONAT - Juventus joacă dar Sampdoria lovește din nou și câștigă cu 3-2

CAMPIONAT - Samp îi pedepsește încă o dată pe campionii Italiei și datorită a două favoruri din partea arbitrilor - Bianconerii preiau conducerea prin Quagliarella dar apoi ligurii egalează cu Edeer la un penalty generos - În repriza secundă goluri de la De Franceschi și Icardi în timp ce Juve scurtează doistanze cu Giaccarini – Penalty refuzat bianconerilor

Sampdoria se dovedește a fi adevărata bete noire a campioanelor Italiei Juve care, la fel ca în prima manșă, i-a lăsat lui Marassi cele trei puncte echipei lui Delio Rossi care s-a impus cu 3-2, care a luat prima conducere datorită unui gol splendid al lui Quagliarella pregătit de Pirlo. și totul sugera că ar fi reglementat ușor Sampdoria. Dar, grație unui penalty acordat cu generozitate de arbitru pentru un fault discutabil al lui Chiellini asupra lui Icardi, ligurii au reușit să egaleze deja în prima repriză prin Eder.

Surprinzător în repriza secundă, Sampdoria a trecut în avantaj cu un șut ciudat al lui De Franceschi și, pe contraatac, a lovit pentru a treia oară cu argentinianul Icardi. Abia în finală campionii Italiei au scuturat și au scurtat distanța cu Giaccarini. Dar nimic de-a face cu rezultatul final.

Din șase puncte puse la bătaie în acest campionat, Sampdoria le ia pe toate șase de la Juve și marchează puncte complete, încheind sezonul pe o notă bună. Pentru Juve este a cincea înfrângere într-un turneu, deși dominat în mare măsură.