CAMPIONAT - Juve cucerește Verona (2 la 1) și revine singură în fruntea clasamentului: Inter și Lazio sunt eliminate

CAMPIONAT - Campioana Italiei cucerește Verona învingând Chievo cu 2 la 1 (goluri de la Matri și Lichtsteiner) și revin singure în fruntea clasamentului - Napoli rămâne cu trei puncte în urmă, dar sunt adevăratele anti-Juve - Prabușirea Inter ( 3 la 1 la Siena) și Lazio (3 la 2 cu Genoa) – În așteptarea debutului lui Balotelli la Milano care îl înfruntă pe Udinese la San Siro

Napoli urlă și Juventus răspunde. Campioana Italiei, înspăimântată de revenirea napolitanei după succesul lui Napoli de ieri (2-0) împotriva Cataniei și mai presus de toate mai nesigure după recentele lor performanțe nu întotdeauna strălucitoare, au răspuns bine la Verona învingând Chievo care în urmă cu doar o săptămână învinsese Lazio în Roma. Di Matri (un gol pentru Trezeguet) și Lichsteiner (adevăratul protagonist al zilei) golurile alb-negru, toate în prima repriză. În repriza secundă Chievo a încercat să redeschidă jocul cu un gol de la Thereau, dar apărarea lui Juventus nu a fost surprinsă.
Debutul lui Anelka a fost amânat. Acum Juve revine în fruntea clasamentului cu trei puncte în fața echipei lui Mazzarri, care este adevăratul anti-Juve.

Ziua fotbalului a înregistrat și bufniturile lui Inter și Lazio. Nerazzurri s-au poticnit la Siena (3-1) în ciuda debutului celor trei jucători noi (Schelotto, Kovacic și Kutnezov) și a golului inițial al lui Cassano care a înșelat Inter.

A doua înfrângere consecutivă în campionat pentru Lazio, care, evident, plătește efortul din semifinala Cupei Italiei: au pierdut cu 3 la 2 în finală, în ciuda faptului că au recuperat două goluri.

În sfârșit, mari așteptări pentru Milan și pentru debutul lui Balotelli cu Udinese la San Siro.