CAMPIONAT - Juve urcă dar Lazio rezistă: 0 la 0

CAMPIONAT - Bianconerii domină și atacă pentru 70 de minute, dar superMarchetti apără inviolabilitatea porții Lazio - O bară transversală a lui Bonucci și două ocazii ratate de Giovinco și Quagliarella îi fac pe campionii Italiei să recrimineze - Acum Juve se gândește la Chelsea și continuă să-l viseze pe Drogba

Mai mult decât Lazio, Marchetti a putut. În remiza 0-0 de pe Juventus Stadium a fost protagonistul absolut, portarul Lazio ignorat (cine știe de ce!) de Prandelli. Fostul de la Cagliari s-a dovedit a fi un zid de netrecut, chiar capabil să meargă împotriva legilor fizicii. Trecerea la minutul 62 se crede: șutul lui Vidal din afara careului, devierea lui Quagliarella cu un șut sigur, devierea lui Marchetti și mingea peste bară. În acel moment, Petkovic, care în ajun spusese că crede în această afacere, trebuie să fi crezut cu adevărat că poate ieși nevătămat din Torino.

A făcut-o, în ciuda unei dominații cu adevărat copleșitoare alb-negru. Cifrele vorbesc de la sine: 59% posesie minge la 41, 12 șuturi contra 3, 1 centrare la 0, 11 cornere executate la 1. Ceea ce ne împiedică să facem o critică sensibilă la adresa Juventus și a jocului său, alcătuit din pressing total și geometrii. , dar ne aduce încă o dată la întrebarea obișnuită: de unde ar putea ajunge această echipă dacă ar avea un atacant de top?

Poate fi banal, dar fotbalul nu este box și meciurile sunt câștigate de cel care marchează cel mai mult, nu de cel care joacă mai bine. Bianconerii o știu, de aceea se îndreaptă deja pe piața transferurilor din ianuarie. „Am înființat o echipă competitivă, dar putem face îmbunătățiri – a recunoscut Marotta. – Drogba? Nu exclud nimic, chiar dacă nu vom face revoluții și investiții majore”. Cuvintele rostite înainte de joc și risipa lui Giovinco și Quagliarella.

Primii au dat piese spectaculoase, frustrați punctual când a venit să le concretizeze, cei din urmă au mâncat un gol de la un portar învins. „Am avut multe ocazii, un meci dominat timp de 90 de minute – a oftat Angelo Alessio. – Uneori am făcut greșeli, în alte ocazii portarul a fost foarte bun. Suntem mulțumiți de prestația echipei, am pus Lazio pe frânghii, regretăm doar că nu am marcat”.

Ceea ce reprezintă o problemă semnificativă, în condițiile în care Chelsea va ajunge în două zile. Împotriva campioanelor Europei (ieri pline de rezerve și învinsă cu 2-1 de West Bromwich) va fi nevoie de un singur rezultat și pentru a-l atinge vom avea nevoie de goluri, cele ratate aseară. Să sperăm că bianconerii i-au păstrat pentru marți.