CAMPIONAT – Milan nu se oprește și SuperMario Balotelli lovește din nou: 2-1 împotriva Parmei

CAMPIONAT - SuperMario Balotelli marchează din nou: așa că Milan nu se oprește și învinge cu puțin (2-1) un Parma excelent - Acum, rossonerii sunt pe locul trei și vor înfrunta Barcelona în Liga Campionilor săptămâna aceasta: dar Balotelli nu va fi acolo – The Mulțimea din San Siro îl aplaudă pe Donadoni: va lua locul lui Allegri în viitor?

Singurul regret este că nu va fi acolo împotriva Barcelonei. În rest, aceste prime săptămâni de Balotelli la Milano au fost uimitoare, chiar super. Ca și porecla lui, din ce în ce mai potrivită după ultimele sale spectacole. Întreabă-l pe Parma, autorul unui meci excelent pe gazonul San Siro, pedepsit totuși de atacantul rossoneri, cu al patrulea gol în doar trei meciuri jucate. Și din moment ce Mario nu este niciodată banal, după meci s-a gândit că este mai bine să facă niște declarații trosnitoare, în stilul perfect al lui Balotelli.

„Arbitrul ar trebui să se uite înapoi la meci, dacă arbitrii ar fluiera din când în când, aș evita să părăsesc terenul cu toate aceste zgârieturi. Dacă aș comite anumite greșeli, aș fi avertizat sau expulzat”. Dar domnul Massa de la Imperia nu a fost singura țintă: Mourinho a ajuns și el în miză. „Ar trebui să se gândească să câștige Liga Campionilor cu Real Madrid, nu să vorbească despre mine”, a batjocorit Mario, din ce în ce mai cufundat în lumea Milanului. Ceea ce, gol după gol, îi trage în zona Champions League. Câștigarea ieri a fost foarte importantă, dar pentru aproape toată prima repriză rossonerii au părut să fie în mare dificultate, de parcă liderul era deja la Barcelona.

Așa că Parma, plasată de Donadoni (aclamat zgomotos de suporterii milanesi) cu un 4-3-3 foarte neprovincial, a riscat serios să preia conducerea. Uneori, însă, soarta intervine și așa se întâmplă ca o centrare inofensivă a lui Boateng să fie deviată de Paletta în propria poartă, pentru cel mai clasic dintre autogoluri. Milan a intrat la pauză cu un avans de un gol fără să fi amenințat aproape niciodată: câtă grație! În repriza secundă, însă, rossonerii au legitimat victoria. Pressingul Parmei scade puțin în intensitate și Milan își găsește mai mult spațiu, spre deliciul lui Niang, Boateng și însuși Balotelli. Cine încălzește praful în minutul 63 cu un șut din exterior care ajunge sus, și trage în minutul 78.

Lovitura liberă cu piciorul drept este perfectă, Pavarini nu poate face nimic: 2-0 Milan și sărbătoare la San Siro. Apoi, tocmai când scandările anti-Inter abundă (apropo, cele împotriva lui Milito sunt deplorabile), Parma marchează golul victoriei (Sansone), dar o face prea târziu pentru a-i speria pe rossoneri. Acum, în așteptarea Lazio și Inter (deplasare la Siena și Florența), locul trei este blocat. „A fost foarte important să câștigăm, acum ne vom gândi la Barcelona, ​​apoi ne așteaptă derby-ul și Lazio, trebuie să rămânem concentrați – gândurile lui Allegri. – Știm că toate sunt provocări importante și că putem face bine, dar și că trebuie să urmărim și că nu ne putem distra.”

Adriano Galliani este exaltat, văzând în sfârșit lumina după un început de an foarte greu: „Revenim extraordinar, nu am jucat foarte bine în prima repriză, dar câștigarea a fost fundamentală pentru că petrecem măcar câteva zile. pe locul trei. Am început prost în campionat dar în ultimele 4 luni am arătat că suntem competitivi. Anul viitor, Milan va putea lupta pentru Scudetto”.