CAMPIONAT - Milan cucerește Catania (3-1) cu două goluri de la El Shaarawy și o mână de la arbitru

CAMPIONAT - O doudă de la Faraon (dar primul gol a fost clar în ofsaid) și favorurile arbitrului dau a treia victorie consecutivă renașterii lui Allegri care câștigă tot la Catania (3 la 1) și urcă în clasament - Di Boateng (mai târziu). exclus) iar celelalte goluri ale fostului Legrottaglie – El Shaarawy din ce în ce mai golgheter

Cine are mai mult, pune mai mult. Între expulzări, goluri în ofsaid și ocazii irosite, nimic nu a lipsit cu adevărat din acest meci Catania-Milan. Rossonerii au câștigat, grație unui super El Shaarawy și trio-ului de arbitri, vinovați că au făcut o gafă senzațională în minutul 7 al reprizei secunde. De altfel, pe rezultatul de 1-0 pentru Catania, Orsato a validatgolul egalării lui Faraon stricat de un ofsaid senzațional.

Protestele gazdelor s-au dovedit a fi zadarnice, ca de altfel împotriva lui Inter (penalty nu s-a dat) și Juventus (gol regulat anulat). Nu este o perioadă ușoară pentru Catania și, mai general, pentru arbitri, care se angajează aproape în fiecare săptămână. Acestea fiind spuse, Milan adună a treia victorie consecutivă între Liga Campionilor și campionat, semn că momentul de cotitură a sosit cu adevărat. Va fi pentru vizitele lui Berlusconi la Milanello, sau pentru noile intuiții tactice ale lui Allegri (?), dar această echipă pare să-și fi găsit în sfârșit fizionomia. De asemenea, trebuie să subliniem cât de norocul a început să dea o mână de ajutor: între favorurile arbitrului (acesta este al doilea la rând) și diverse episoade (vezi nebunia lui Barrientos), Milan a avut un bun impuls.

Dar vai să readucem totul la greșelile arbitrilor: ar fi o greșeală uriașă, pentru că această echipă a demonstrat că are idei și personalitate. Mai presus de orice are El Shaarawy, care este candidat pentru a deveni unul dintre cei mai puternici tineri de douăzeci de ani din fotbalul nostru. De altfel, la acea vârstă nu mulți și-au arătat repertoriul, care în acest moment se poate rezuma la 12 goluri marcate în ligă (18 sezonier inclusiv naționala de seniori și Under 21) și recordul în golgheter. Un fenomen, capabil să-l scoată pe Milan din nisipurile mișcătoare. „Sper ca acest moment să continue cât mai mult posibil – a declarat el imediat după meci. – Acestea au fost 3 puncte fundamentale pentru a da continuitate celor mai recente spectacole. Nu avem obiective principale, ci ne gândim doar să urcăm la masă joc cu joc. Găsim echilibrul pe teren și mă bucur că toată echipa a jucat bine”.

De aceeași părere este și Massimiliano Allegri, mulțumit în cele din urmă după o perioadă foarte grea: „A fost un meci greu cu Catania care ne-a închis bine spațiile, găsind avantajul dintr-un joc de colț în care am fost puțin prea pasivi. Meciul a fost echilibrat mai ales în prima repriză, în repriza secundă ne-am îmbunătățit, făcând bine și suferind puțin chiar și de superioritatea numerică, care a sosit pentru o eliminare care mi se pare justă. Ne-am descurcat bine în manipularea mingii, deși am greșit puțin prea înainte”. Da, pentru că după golul inițial al lui Legrottaglie și offside-ul egalării lui El Shaarawy, rossonerii au găsit golul prin Boateng (șutul său cu piciorul drept a fost splendid), dar apoi au greșit imposibilul, mai ales prin Robinho și Emanuelson. Expulzarea lui Boateng cu timp aproape expirat părea să poată redeschide meciul, care în schimb a încheiat obișnuitul El Shaarawy. Care scoate echipa din nisipurile mișcătoare ale clasamentului, spre deliciul rossonerilor, gata să revină la visarea mare.