S-a terminat campionatul, lupta este pe locul doi

Spații sunt puține sau aproape deloc pentru Scudetto, remiza de la Roma după victoria Juve de la Pescara, valorează +8 în clasament pentru bianconeri. Napoli, învingătoare după meciul cu Udinese, revine în cursa pentru locul doi și speră să intre în Liga Campionilor fără selecții preliminare.

Lupta pentru Scudetto este aproape de sfârșit, în timp ce lupta pentru locul doi este mai deschisă ca niciodată. Sâmbăta Paștelui, precum și derby-ul de la Milano despre care vorbim separat, aduce 3 puncte foarte grele lui Juventus și Napoli și un egal pentru Roma care ajunge să afecteze nu puțin clasamentul. Pentru că acum punctele dintre Signora și Giallorossi sunt 8, în timp ce cele dintre cei din urmă și Azzurri sunt doar 2: mai mult decât pe primul loc, pe scurt, se cuvine să te uiți la al doilea, cât de reconfortant îți place, dar totuși fundamental pentru a intra în Campioană fără a trece prin preliminarii.

Puține au existat îndoieli cu privire la faptul că Juve va învinge Pescara și aceștia au fost măturați deja în prima repriză de dotul lui Higuain, nemilos în a pedepsi apărarea lui Zeman cu o doudă care i-a adus locul trei în clasamentul golgheterului (23 de goluri, 2 mai puțin decât cuplul Belotti-Dzeko) și 3 puncte foarte grele pentru echipă. Nu numai zâmbete, însă, de la meciul din deplasare din Abruzzo: theAccidentarea lui Dybala (entorsă de gleznă) îi alarmează pe toată lumea în vederea întâlnirii de miercuri la Barcelona. „A luat o bătaie, dar mai sunt patru zile, trebuie să fim optimişti – a comentat Allegri. – Băieții s-au priceput la câștig, acum cota Scudetto a scăzut, dar drumul este întotdeauna lung. Cu toate acestea, ne vom gândi doar la campionat de joi, acum este timpul să ne gândim la Barcelona”.

Bianconerii o vor putea face cu Scudetto aproape în buzunar, văzut remiza Romei care valorează un frumos + 8 în clasament. De altfel, giallorossi nu au trecut de un egal 1-1 pe teren propriu cu Atalanta, abandonând efectiv orice dorință de revenire pe lideri. Un egal dureros cu cel al Olimpico, care a sosit după ce echipa lui Gasperini luase conducerea cu Kurtic (22') şi o primă repriză foarte proastă. În repriza secundă, însă, Roma s-a trezit și a găsit egalul 1-1 cu obișnuitul Dzeko (50’), aproape că a preluat conducerea cu De Rossi (55’, stâlp exterior) și Nainggolan (65’, bară transversală) fără însă totuși. găsindu-l. „Prima repriză a fost foarte dezamăgitoare, acestea riscând să fie două puncte pierdute – a recunoscut Spalletti. – Întotdeauna încercăm dar dacă nu putem câștiga trebuie să amânăm orice discuție, nu pot decât să felicit Juve pentru continuitatea ei”.

Mai mult decât alb-negrii, însă, antrenorul lui Giallorossi va trebui să se gândească la Napoli, victorios în amânarea împotriva lui Udinese și revenit puternic în alergarea pentru locul doi. De altfel, singurele două puncte care îi despart pe cei doi în clasament fac ca fiecare scenariu să fie foarte deschis, spre marea satisfacție a unuia. Sarri speră din ce în ce mai mult să apuce Liga Campionilor fără să treacă prin preliminarii. „Tabelele lasă timpul pe care îl găsesc, continuăm să gândim meci după meci – comentariul antrenorului albastru. – Am fost buni să avem răbdarea potrivită și să înscriem la momentul potrivit, văd echipa crescând ca personalitate și asta mă lasă încrezător pentru viitor”. Jocul lui Napoli are două fețe: lipsit de strălucire în prima repriză, trosnet în a doua. Golul care a spart echilibrul a venit cu Mertens (48'), apoi Allan (63') şi Callejon (72') au completat lucrarea şi au oferit o seară frumoasă mulţimii numerose din San Paolo. Cine visează acum la un loc al doilea în spatele lui Juve: de fapt, cu excepția unor răsturnări incredibile, nu va veni nicio surpriză din prima.