Fotbal: Torino-Milan, remiză îndrăzneață

Meci cu două fețe ieri seară la Torino: după o primă repriză în care grenadele au lovit de două ori cu „Gallo” Belotti și Benassi și au ratat un penalty cu Ljajic, în repriza secundă AC Milan a ieșit și a redus diferența cu Bertolacci și l-a prins pe egal cu Bacca la penalty - Mihajlovic s-a înfuriat: "Absurd să nu fi câștigat un asemenea meci"

O călătorie în iad și apoi înapoi. Milan pleacă de la Torino cu un egal 2-2 care se pretează la o dublă interpretare: negativă dacă ne gândim la lupta din Liga Campionilor (concurenții câștigaseră toți) dar mai mult decât pozitivă în lumina modului în care au decurs lucrurile în prima repriză, matriță de grenade curată.

Egalizarea revenirii confirmă că rossonerii au caracter și reușesc adesea să meargă departe, dar și că abordarea meciurilor continuă să fie nepotrivită obiectivelor sezoniere. Și dacă în Coppa Italia 45’ ar fi fost suficient pentru a finaliza revenirea, ieri nu a fost așa, deși punctul final poate fi primit pozitiv.

„A fost un meci indescifrabil, foarte îndrăzneț – a comentat Montella. – Din păcate nu am început-o bine dar apoi am reușit să jucăm cu viteză și temperament mai mare și am reușit să-l punem din nou pe picioare. Scopul este să jucăm toate cele 90 de minute la acest nivel și cred că o putem face, este o chestiune de minte și o cale pe care sunt convins că o vom merge până la capăt. Clasamentul este încă deschis, suntem cu toții aproape și ceea ce contează cel mai mult este să lupți pentru Europa”.

În acest sens, meciul de sâmbătă viitoare împotriva lui Napoli va fi foarte indicativ, dar între timp Milan se trezește analizând performanța triplă de ieri: oribil în prima parte, excelent în cea centrală, așa-așa în finală. Abordarea a fost total grenadă și golul lui Belotti (21’) a venit ca o consecință logică a acestui lucru.

Scorul de 1-0 l-a galvanizat și mai mult pe Toro, care și-a dublat avantajul în minutul 26 cu Benassi, care a fost foarte bun să încheie cu spatele o acțiune frenetică în care apărarea Milanului a rămas în esență pe margine. În minutul 32 episodul cheie: penalty decretat pentru un fault de Abate asupra Barreca și tiraccio central de Ljajic, oprit la rece de Donnarumma.

Acolo s-au trezit rossonerii, apropiindu-se mai întâi de a marca cu Suso și Bertolacci, apoi au găsit-o în startul reprizei secunde cu același fost mijlocaș al Genovei, rece învingându-l pe Hart la câțiva pași de linia porții (55’). Forțarea rossonerilor, deja la un nivel ridicat, a crescut chiar și în minutul 60 a dus la egalarea: Bacca a mers de fapt pe loc (faulet lui Rossettini pe Paletta) cu mult mai multă răcoare decât Ljajic și l-a deplasat pe portarul grenadei.

Totuși, 2-2 a avut puterea să-l trezească pe Taur mai mult decât pe Milan, atât de mult încât finala a văzut mult mai multe șanse de grenadă, deși rossonerii au avut șansele lor. Finala însă, în afară de expulzarea lui Romagnoli (Napoli va rata la fel ca și Locatelli, avertizat și avertizat), nu a dat alte emoții și rezultatul s-a oprit la egalitate.

Un punct care nu-i mai folosește lui Toro („Sunt furios, e absurd să nu fi câștigat un astfel de meci” a mârâit Mihajlovic) și doar puțin mai mult Milanului. Dar încă o dată a arătat că are inimă și caracter. La fel și un vârf de noroc și asta, după cum știm, se dovedește adesea decisiv în sprinturile din clasament.