Fotbal, Inter a învins Livorno în ultimul lui Moratti ca președinte

Ultimul lui Moratti, revenirea căpitanului Zanetti. Inter-Livorno cu siguranță nu va rămâne în istorie pentru spectacolul fotbalistic oferit, ci pentru faptele menționate mai sus.

Ultimul lui Moratti, revenirea căpitanului Zanetti. Inter-Livorno cu siguranță nu va rămâne în istorie pentru spectacolul fotbalistic oferit, ci pentru faptele menționate mai sus. Adio-ul unui președinte nu este o chestiune mică, și chiar și revenirea pe terenul unui steag după o accidentare îndelungată merită subliniată. În rest, bărbații lui Mazzarri s-au bucurat de trei puncte adunate cu minim de efort, datorită și raței unuia dintre cei mai promițători tineri ai săi, acel Bardi care într-o bună zi va îmbrăca tricoul nerazzurri. Ieri seară l-a avut în schimb pe cel de la Livorno și i-a dat golul de deschidere unui Inter care fusese închis și blocat până atunci. Mazzarri a cerut să continue pe linia lui Udine, dar echipa nu a acceptat pe deplin invitația. Se va datora „distragerilor” din tribune (multe scandaci si bannere pentru Moratti), sau poate din cauza fazei bune defensive a Livornoi, dar timp de o jumatate de ora buna nu au vazut umbra unei ocazii. Nerazzurri, aliniați așa cum era de așteptat, cu Guarin în sprijinul lui Palacio, au spart zidul de amarant în minutul 30. Centrarea lui Jonathan părea inofensivă, dar Bardi a lăsat mingea să se strecoare în propria poartă. A fost cea mai mare emoție a primei reprize, urmată de un șut al lui Alvarez (de data aceasta Bardi s-a priceput să-l devieze pentru un corner) și de un episod cu încetinitorul (fault de Luci asupra Palacio, penalty-ul ar fi putut fi acolo) .

În repriza secundă Mazzarri a fost nevoit să renunțe la Alvarez din cauza unei probleme la gleznă și a încercat cartonașul lui Kovacic. În minutul 65 Palacio a avut mingea pentru a face 2-0, dar Valentini a respins-o cu o intervenție providențială. Puțin spectacol și puțină emoție, cel puțin până în minutul 83, când San Siro l-a luat în picioare pe Zanetti. Căpitanul a revenit după o absență de 7 luni, dar nimeni nu a observat când a jucat. În minutul 91, de fapt, argentinianul a avut o mână în acțiunea care a dus la golul de 2-0: o rafală de viteză și o pasă către Kovacic, un pas de la interagul croatului pentru Nagatomo care, din apropiere, a șutat. Bardi rece. „Am multe lucruri de spus despre căpitan, el este un campion mondial – a spus Mazzarri. – Puțini jucători se puteau întoarce după o astfel de accidentare, a făcut-o. Băieți precum Taider și Kovacic ar trebui să învețe de la el, care reușește să marcheze chiar și jucând doar 10 minute”. Multă emoție și de la Massimo Moratti, care probabil a ajuns în ultimul meci ca președinte al Inter. Erick Thohir va sosi joi la Milano si va deveni oficial actionar majoritar in cadrul adunarii actionarilor. De aceea, Inter-Livorno va rămâne în istorie.