Fotbal, Inter la a cincea victorie la rând

Nerazzurri câștigă la Verona împotriva lui Chievo (1-3): de la Icardi, Perisic și Eder golurile victoriei care readuc Inter în fruntea clasamentului, în așteptarea lui Napoli care astăzi are sarcina ușoară de a o înfrunta pe Cenușăreasa Pescara.

A sosit al cincilea. Inter a învins și Chievo și și-a continuat seria de victorii, ajungând la cinci victorii consecutive. Dar vai să cred că totul a fost simplu: 3-1 final, de fapt, i-a putut înșela pe cei care nu văzuseră meciul, orice decât simplu și evident. Venețienii lui Maran au condus-o până în minutul 70 și au capitulat abia în ultimele minute, mărturisind o Inter care creștea rapid, dar încă departe de a-și stăpâni cu adevărat propriul destin. „Am construit mult și am riscat puțin, din păcate am coborât pe singura șansă pe care o aveam – analiza lui Pioli. – Sunt fericit pentru că echipa a reacționat, lumina nu s-a stins și asta este foarte important. Acum trebuie să continuăm așa și să nu ne uităm la clasament, doar ne gândim să câștigăm cât mai multe jocuri și apoi până la urmă ne uităm unde suntem”. Antrenorul nerazzurri fusese profetic în ajun de a spune că nu va fi un meci ușor. Chievo, deși cu o atitudine pur defensivă, a reușit să enerveze Inter și să-i lovească cu Pellissier, care s-a priceput foarte bine să transforme în poartă colțul lui Birsa (34’).

Doborâți la un gol și cu adversarii închizând fiecare spațiu, nerazzurri ar fi putut să-și piardă capul, dar în schimb s-au priceput să țese pânza până la final, conștienți că, mai devreme sau mai târziu, calitățile tehnice ar fi putut face diferența. Și astfel în minutul 69 Icardi a făcut 1-1 valorificând la maximum o centrare a lui Candreva, restabilind meciul la egalitate și permițând echipei să caute depășirea crucială. Care a sosit în minutul 86 cu Perisic, bun la acțiune personală dar și norocos să găsească un Sorrentino oarecum stângaci (anterior însă portarul salvase foarte bine). Finala de 3-1 a fost semnată de Eder în timpul liber (93'), dar până acum meciurile s-au încheiat: Inter se poate bucura și se poate bucura de o duminică la doar 2 puncte de locul trei, așteaptă totuși ca Napoli să-și joace cărțile. Azzurrii nu sunt așteptați de la un meci prohibitiv: Pescara lui Oddo, de fapt, nu pare capabilă să creeze multe probleme, cu atât mai mult la San Paolo. Napoli este așadar favorita și gata să răspundă la asalturile urmăritorilor, din ce în ce mai aprigă în încercarea de a ocupa locul trei. Sarri nu vrea o scădere a tensiunii, motiv pentru care va plasa tipicul filet de 4-3-3 al absențelor lui Chiriches, Ghoulam și Koulibaly. În apărare, în fața porții Reinei, spațiu pentru Hysaj, Albiol, Tonelli și Strinic, cu Zielinski, Diawara și Hamsik la mijloc și tridentul Callejon-Mertens-Insigne în atac. Oddo, în căutarea disperată de puncte pentru a încerca să redeschidă problema mântuirii, va răspunde cu un 4-3-2-1 cu Bizzarri între posturi, Maloku, Coda, Stendardo și Crescenzi în spate, Cristante, Verre și Memushaj la mijloc. , Benali și Caprari pe trocarul în spatele atacantului singuratic Gilardino, făcându-și debutul în tricoul alb-albastru.