Brazilia-Germania, este, de asemenea, un tweet record: 35,6 milioane

Cifrele din finala de aseară nu sunt doar rezultatul exorbitant pe care Germania l-a obținut pe teren învingând Brazilia - O cifră la fel de surprinzătoare este și numărul de tweet-uri trimise în cele 90 de minute de meci, 35,6 milioane, cu un număr mediu incredibil de ciripit. pe minut.

Prima semifinală mondială a înregistrat recorduri nu doar pe teren, cu rezultatul incredibil de 7 la 1 în favoarea Germaniei, ci și pe rețelele de socializare, în special Twitter.

Cu 35,6 milioane de tweet-uri în cele 90 de minute ale meciului, meciul de aseară este cel mai postat eveniment sportiv vreodată, depășind recordul anterior al Super Bowl-ului american, care raportase în schimb 24,9 milioane de tweet-uri. Culmea ciripitului a venit cu golul lui Khedira de a face 5-0 în minutul douăzeci și nouă.

Dintre zecile de titluri care năpădesc Selecao în ziarele din întreaga lume, trebuie subliniat și acest fapt. Interesant este că cele două nume cele mai etichetate sunt cele ale celor doi creatori principali ai show-ului tragicomic de aseară: Julio Cesar, protectorul brazilian, și Klose, atacantul german care joacă la Lazio. Motivele din spatele citatelor celor doi jucători sunt mai mult decât evidente și, cel puțin pe Twitter, sunt în esență egale.