Barcelona în istorie: 6-1 la PSG

Nu s-a întâmplat niciodată în istoria unei competiții europene de fotbal ca o echipă să revină dintr-un deficit de 4-0: o ispravă care rămâne în legendă, îngreunată și mai mult de faptul că a primit goluri acasă și au fost nevoite să nu scor 4 (pentru prelungiri) sau 5, ci 6.

Ceea ce s-a întâmplat pe Camp Nou a fost pur și simplu incredibil: Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor depășind avantajul de 4-0 din prima manșă în favoarea lui PSG, care a reușit să marcheze și un gol cu ​​Cavani în a doua. picior, forțându-i pe catalani să facă șase. Oamenii lui Luis Enrique au reușit însă, la ultima suflare: după ce au urcat cu 3-0, golul atacantului uruguayan părea că și-a tăiat picioarele pentru că în acel moment trebuiau să înscrie încă trei, mai puțin decât într-un sfert de joc. De neconceput s-a întâmplat în finală: remuntada nebună s-a finalizat în intervalul de câteva minute, până în minutul 87 scorul era tot 3-1, apoi au sosit trei goluri, dintre care două în timpul adăugat (primul dintr-un penalty). pentru un fault asupra lui Suarez).

Ultimul, decisiv pentru calificări, a fost marcat de Sergi Roberto chiar în ultima secundă. În fața lui, în ordine, Suarez, autogol Kurzawa, Messi la penalty, Neymar și Neymar din nou la penalty. Nu s-a întâmplat niciodată în istoria unei competiții europene de fotbal ca o echipă să revină dintr-un deficit de 4-0: o ispravă care rămâne în legendă, îngreunată și mai mult de faptul că a primit goluri acasă și, prin urmare, au fost forțate. la 4 (pentru prelungiri) sau 5, dar 6.