Acțiune

Licitații, peste 2 milioane și 500 de loturi atribuite pentru Cambi

În perioada marți 16 – joi 18 mai, filiala genoveză a Cambi Casa d'Aste a găzduit cinci evenimente importante dedicate colecționarilor și pasionaților de artă, cu cataloagele de Argintărie de colecție, Tablouri și Desene Antice, Maiolica din secolul al XV-lea până în secolul al XIX-lea și Din Colectarea unui Maître Horloger – partea a II-a, care a realizat o cifră de afaceri totală de 2.022.000 de euro.

Cinci întâlniri importante pentru colecționari în ultimele zile la Cambi Casa d'Aste. La licitații, Collector's Silver a atins cifra de 570.000 de euro cu o remarcabilă 180% din vânzări în valoare și cu o participare semnificativă a clienților străini care au câștigat 66% din vânzări.

În cadrul acestei numiri, o performanță semnificativă pentru lucrările din colecția baronesei Beck Peccoz Misinger, demonstrând în continuare importanța și valoarea adăugată pe care piața o acordă proveniențelor prestigioase, care au înregistrat procente foarte mari de vânzări, înmulțind cu peste șapte ori totalul estimări.

Partea leului a fost făcută de cupa germană rară din argint aurit (probabil Germania secolului al XVI-lea) care a atins cifra record de 256.250 de euro.

Dintre loturile de top mai remarcăm o cană importantă din argint topit, reliefat, cizelat, aurit și emailuri policrome (Budapest 1896) și o cafetieră din argint topit, reliefat și dăltuit (Malta, prima jumătate a secolului al XVIII-lea), vândută. respectiv pentru 25.000 € și respectiv 16.250 €.

Licitația de picturi și desene de maeștri vechi de joi, 17 mai, a însumat 1.146.000 de euro, cu 177 de loturi atribuite.

Printre cele mai interesante loturi vândute pe piața externă amintim perechea de tablouri Figura Cavaler de Malta și Împăratul turc Baiazetes I din școala venețiană de la începutul secolului al XVII-lea și uleiul pe pânză Isacco îl binecuvântează pe Giacobbe de Gioacchino Assereto (Genova 1600-). 1649), s-a vândut cu 156.250 EUR și, respectiv, 120.000 EUR.

A fost foarte apreciat uleiul pe pânză Natura moartă cu coș de fructe de Michele Antonio Rapous (Torino 1733-1819), care a fost achiziționat cu 28.750 de euro.

În sesiunea dedicată Desenelor antice, Avraam a servit de către Îngeri și

Studiu de figuri de Mattia Preti (1613-1699), vândut cu 9.375 EUR, Adunarea Manei de Jacopo Negretti cunoscut sub numele de il Palma Giovane (1548-1628) care a adus 8.750 EUR și o mulțime de două desene intitulate Sfânta Familie (Școala Emiliană). al XVII-lea-XVIII) și Studio di San Rocco (școala venețiană a secolului al XVII-lea), s-au vândut și ele cu 8.750 €.

Catalogul elegant de maiolice din secolul al XV-lea până în secolul al XIX-lea a reunit 196 de loturi cu legende precise și exhaustive și a obținut 123.000 de euro.

Rezultate satisfăcătoare pentru această licitație, atât din punct de vedere economic, cât și calitativ în ceea ce privește vânzările, cât și pentru participarea numeroși colecționari care au apelat la Cambi pentru a-și îmbogăți colecțiile. Mai puțin decât ultima dată participarea comercianților străini.

Cele mai bune rezultate au fost obținute dintr-o țiglă din atelierul lui Francesco Saverio Grue di Giovanni (Castelli, în jurul anului 1750), vândută cu 6.000 de euro, de la un Albarello din atelierul din Palermo de la începutul secolului al XVII-lea, vândut cu 4.750 de euro și de la un Albarello. din Urbino (atelier din primele decenii ale secolului al XVII-lea) s-a vândut cu 3.750 €.

Așteptări mari pentru importanta licitație dedicată majolicii italiene de la Renaștere până la Baroc

pe care departamentul îl va prezenta la Milano pe 12 iunie.

Pe 16 mai a avut loc licitația Din colecția unui Maître Horloger – partea II, care a vândut ceasuri decorative și ceasuri cu pendul pentru un total de 183.000 de euro.

„A doua parte” a dispersării unei colecții mari, licitația cu pendul a făcut obiectul atenției unui public de negustori și specialiști. Varietatea ofertei și estimările conținute au influențat pozitiv rezultatul.

Printre loturile de top, un splendid Bracket muzical din secolul al XVIII-lea semnat „Dan De St.Leu. Watchmaker to her mayesty London”, s-a vândut cu 700 de euro, un ceas Tete de Poupee din secolul al XVII-lea datorat lui Louis Baronneau, care a adus 7.250 de euro și un ceas de chioșc de ziare din secolul al XVII-lea s-a vândut cu 600 de euro.

Dintre „mareșali”, mereu populari la colecționari, cel mai contestat a fost cel semnat Le Roy et Fils (Franța, secolul al XVIII-lea), vândut cu 8.125 de euro.

cometariu