Acțiune

Licitație, cursă pentru boți: tarifele se prăbușesc

Ministerul Economiei a plasat obligațiuni la 6 luni cu un randament mediu de 3,251%, jumătate față de 6,504% de la sfârșitul lunii noiembrie – Cele nouă miliarde de Boți scoși la licitație au fost alocați integral – Bursa accelerează: Milano +1,20 % – Ctz pe doi ani alocat și pentru 1,733 miliarde: randamentul scade la 4,853% de la 7,814%

AZI DUEL DE REVELION CU ULTIMUL BOT

2011 CU SEMNUL PLUS DOAR PE WALL STREET

„Fă sau mor”. Traiesti sau mori. Sună ca titlul unui film 007. Este sloganul, dedicat monedei euro în 2012, inventat de un trader englez intervievat de Reuters: Boris Schlossberg de la Gft Forex. Este o expresie care dă o senzație a stării de spirit a piețelor: 2012, sau mai degrabă primul trimestru al anului 2012, va fi decisiv pentru supraviețuirea monedei euro după o bătălie amară care va fi dusă. pe frontul titlurilor de stat italiene, în prima numire după maxi-împrumuturile BCE către sistemul bancar. Începe astăzi, cu licitația de Bot (9 miliarde) e ctz (1,5-2 miliarde), dar primul test de acid adevărat va fi mâine, programare la licitație btp e CctEu (9 miliarde).

Premierul a vorbit ieri despre toate acestea și multe altele Mario Monti cu Angela Merkel, conform celor dezvăluite „Il Messaggero”. Cu siguranță nu lipsesc motivele de îngrijorare. Italia, în ciuda manevrei severe asupra finanțelor publice, încă suferă un spread mai mare de 500 de puncte spre bund (509, aseară); randamentul pe zece ani fluctuează în jurul valorii de 7,10%, un nivel absolut nesustenabil pe termen mediu. Dar cifrele de ieri trebuie citite cu atentie: 1) zilele acestea functionam cu o valoare de 30 decembrie; 2) nu a existat niciun motiv pentru a cumpăra BTP-uri ieri (tranzacțiile au fost foarte modeste) în ajunul licitațiilor pentru aproximativ 20 de miliarde; 3) nu este deloc exclus ca o parte din cele 411 miliarde de euro parcate la BCE de Crăciun (record absolut) să-și facă drum spre BTP.

În realitate, ceva se mișcă sub suprafață, așa cum demonstrează adaptarea lentă a curbei randamentului. Din acest punct de vedere, redresarea la finalul sesiunii este de bun augur, care a permis coborârea BTP-ului la 6,88%, sau 497 bps de spread. Prea puțin pentru a alimenta optimismul. Dar, după cum scrie Washington Post: „Soarta economiei mondiale este în mâinile Italiei”. Între timp, cel Bursa de Valori din Milano s-a închis cu 0,99%. Performanța a fost puțin modificată pentru celelalte burse europene: Paris și Frankfurt au crescut cu 0,1%, Madrid -0,1%. Londra a rămas închisă astăzi. Același scenariu pe Wall Street: Dow Jones +0,18%, S&P 500 la +0,19%, Nasdaq la +0,48%.

Criza italiană, pe termen lung, nu va aduce beneficii economiei germane. Este unul dintre cele mai folosite argumente pentru a susține că, în final, va exista o convergență între diferitele suflete ale zonei euro. Poate, să sperăm, așa va merge. Astăzi, însă, în ochii opiniei publice tendințele nu ar putea fi mai diferite: în Peninsula este un aer de depresie. În Germania, judecând după sondajul Camerelor de Comerț, starea de spirit este foarte diferită: una din trei companii plănuiește să facă mai multe investiții anul viitor, una din cinci plănuiește să facă noi angajări. Acest optimism explică și refuzul guvernului german de a aloca resurse euroobligațiunilor.

METEOBORSA. ATENȚIE LA BOȚII DE SEZON. Performanța pozitivă de pe Wall Street, combinată cu sezonul festiv, ar putea neutraliza „sentimentul” negativ din Piazza Affari. Dar nimeni nu va îndrăzni să ia inițiative puternice pe listă înainte de rezultatul licitației Bot. Rezultatul pozitiv al ofertei de obligațiuni pe șase luni nu se va traduce automat în noi achiziții: cel mai provocator meci este cel de joi, 29.

AMERICA BIPARTIZANĂ, SAFE HARBOR. Dumnezeu să binecuvânteze America „paradisul sigur al economiilor în 2011”, subliniază el Wall Street Journal. Chiar și Standard & Poor's 500, după creșterea de ieri, este pe cale să se închidă la același nivel Nasdaq e Dow Jones 2011 cu un câștig, deși modest: +0,6% față de 2 ianuarie. Nicio altă listă nu a avut succes în cadrul G20. Datorită recuperării, confirmată de refacerea încrederii familiei. Acest lucru este și mai mult datorită marii evadari din euro care a ajutat, fără îndoială, Corporate America, în ciuda conducerii slabe a lui Barack Obama. Președintele, însă, a plătit ieri un preț republicanilor pentru a debloca acțiunile guvernamentale. Pentru a completa echipa Rezervei Federale, Obama l-a sunat, alături de asistentul său Jeremy Stein, pe fostul subsecretar al lui George W. Bush, Jerome Powell. Este o veste bună pentru piețe: o Fed bipartizană, condusă de republicanul Ben Bernanke, va evita paralizia într-un an electoral sensibil.

YEN, MONEDĂ DE SUPERSTAR. Tokyo a încercat de mai multe ori să stopeze creșterea yenului, fără mare succes. Moneda japoneză a încheiat anul în creștere față de toate valutele, inclusiv dolarul (+4,1%). Vestea nu scutură Bursa de Valori din Tokyo de apatia de la sfârșitul anului: theIndicele Nikkei 225 pierde 0,1%. Scăderea producției la Sony și Honda își face amploare, afectată de nesosirea componentelor din Thailanda, lovite de inundațiile din noiembrie.

PĂMÂNTUL SE PRĂBUȘTE, UNICREDIT FALTER

Băncile au cântărit pe bursa italiană: Unicredit in prima zi de tranzactionare dupa scindare (10 actiuni vechi pentru 1 noua) s-a inchis la 6,575 euro, in scadere cu 4,7%. Înţelegere a pierdut 2,3%, Banca Populară -2,75%, Pop.Emilia -3,5%, Ubi -2,2%, Pop.Milan -4,2%, Mediobanca -4,8%. În Piazza Affari s-a terminat brusc mai jos Fondiaria-Sai -7,9%, după ce consiliul de administrație din 23 decembrie a aprobat o majorare de capital de 750 milioane euro. Compania va închide anul 2011 cu o pierdere de 925 de milioane de euro, față de o pierdere estimată de 138 de milioane. Filiala Asigurări din Milano scade cu 1%. Premafin, holdingul Ligresti care controleaza Fondiaria, a scazut cu 11%. Dintre blue chips, s-a remarcat Impregilo, în creștere cu 2,6% după ce Fondiaria-Sai a acceptat propunerea grupului Gavio, căruia îi va vinde 33% din Igli, holdingul care controlează 29,9% din Impregilo. Gavio se ridică astfel la 66% din Igli (în practică 20% din Impregilo), și va plăti câte 3,6 euro fiecare pentru acțiuni. Atlantia a închis sesiunea neschimbat. Compania de autostrăzi a Benetton Gavio rămâne singurul alt acționar al Igli, dar are posibilitatea de a-și afirma dreptul de opțiune și de a împărți cumpărarea acțiunii Fondiaria-Sai cu Gavio. Potrivit unei ipoteze răspândite în rândul analiștilor, Gavio și Atlantia ar putea cădea de acord să se procedeze la o spin-off a Impregilo, producătorul piemontez preluând partea de construcție, în timp ce concesiunile lui Impregilo ar merge către compania de autostrăzi.

PACE ELECTRICĂ DĂ UN SOC ÎN IREN ȘI A2A

Un alt acord divizat a fost anunțat în această dimineață: cel al Edison, care va vedea francezii EDF cumpără cota membrilor italieni, printre care excelează A2A, în creștere cu 2,7% și Iren +2,9%. Edf va cumpăra acțiuni Edison la 0,84 euro pe acțiune, iar acțiunile au scăzut astăzi cu 1,7%, până la 0,817 euro, deoarece piața urmărea un preț mai mare. Multe satisfacții din partea lui Graziano Tarantini și Giuliano Zuccoli, respectiv președinte și CEO al A2A. „Prin integrarea dintre A2A și Edipower – precizează o notă comună – și colaborarea cu ceilalți parteneri italieni, a luat naștere al doilea operator din sectorul energiei electrice care, cu aproximativ 10 mii MW de capacitate instalată și un mix de producție eficient, se poziționează. printre liderii europeni din sector”, subliniază cei doi manageri într-o notă. Pozitiv Finmeccanica +4,1% și Mediaset +1,6%. Jos ferragamo -2,4%. Printre small caps, TBS Group sare. Acțiunea a rămas suspendată aproape toată sesiune din cauza creșterii excesive și la licitația finală a înregistrat un preț de 1,245 euro, în creștere cu 38%. Fondul italian de investiții a anunțat că intenționează să investească în companie un total de 20 de milioane de euro printr-o majorare de capital și emiterea unei obligațiuni convertibile. TBS activează în domeniul serviciilor pentru sectorul spitalicesc. Consiliul de administrație al Seat Pagini Galbene a decis să nu plătească rata din decembrie de rambursare a principalului „datoriei senior” și a porțiunilor de dobândă în valoare totală de 55 de milioane de euro (35 de milioane de rate de capital și 20 de milioane de dobândă). Compania aflată în default tehnic trebuie să finalizeze restructurarea datoriilor până pe 16 ianuarie, pas pentru care este nevoie de o lărgire a consensului în rândul băncilor creditoare.

cometariu