AVANSĂRI DE A – Juve nu se oprește niciodată, învinge Milan (3 la 1) și merge cu +10 la Roma

Campioana Italiei il lichideaza pe Milan si da +10 la Roma, dar Allegri din superstitie spune ca inca nu s-a terminat campionatul - Di Tevez primul gol, apoi Antonelli egaleaza dar intai Bonucci si apoi Morata inchid contul - Buffon il neaga lui Pazzini un remiză și dă o întorsătură câștigătoare meciului lui Juve care se gândește acum la Borussia în Liga Campionilor

Totul conform scenariului. Fără întorsătură pe stadion, unde Juventus a învins-o pe Milan cu un clar 3-1 datorită golurilor lui Tevez, Bonucci și Morata. Succes greoi cel al bandei Allegri, momentan +10 la Roma, o înfrângere previzibilă și, una peste alta, logică pentru rossoneri lui Inzaghi, care, blazon deoparte, trebuie să caute puncte în alte meciuri. Totuși, trebuie spus că Milan a jucat-o și că, în ciuda rezultatului, cu siguranță poate trage câteva indicii pozitive: dacă ar fi urcat mereu pe teren cu această mentalitate, clasamentul ar fi foarte diferit. Până la urmă, însă, punctele contează, iar Juventus are cu 53, cu 10 mai mult decât Roma (azi pe scenă la Cagliari) și cu 24 mai mult decât Milano. Cifre uluitoare, pentru a sugera un campionat acum închis și fără istorie. „Nu este așa, au mai rămas prea multe jocuri – a răspuns Massimiliano Allegri. – Bineînțeles că învingerea lui Milan a fost importantă și la nivel psihologic, băieții și cu mine putem obține multe satisfacții anul acesta”.

Moral opus acasă la AC Milan, pentru care până și Europa League riscă să devină inaccesibilă, cu excepția cazului în care există o viraj decisivă începând din meciurile următoare. „Dar sunt mulțumit, o bună parte din meci am jucat pe picior de egalitate cu Juve – gândul lui Filippo Inzaghi. – Am avut foarte mulți absenți, în ciuda acestui lucru băieții au fost buni, chiar am avut mingea să egalăm 2-2 cu Pazzini.

Performanțe de genul acesta fac moral în vederea angajamentelor viitoare”. Cine va fi la San Siro împotriva lui Empoli și Cesena și care au tot aerul de a fi adevărate puncte de referință ale sezonului, într-un sens sau altul. Pentru a marca puncte pe Stadion ar fi fost nevoie de un joc perfect, unul fără greșeli sau defecte. În schimb, Milan, în ciuda unei atitudini curajoase (echipă mare și presiune asupra purtătorilor de mingi alb-negru), a greșit deja în minutul 15 când Zaccardo, ultimul om, l-a pierdut pe Tevez (poziția sa obișnuită): apașul a zburat și l-a învins pe Diego. Lopez pentru 1-0. Pare un început de gol, dar echipa lui Inzaghi nu se lasă bătută și în minutul 28 egalează cu Antonelli, care se pricepe foarte bine la cap de parcă ar fi tatăl lui Dustin. Gol din corner, o raritate în jurul lui Milanello: oare acesta să fie punctul de cotitură? Îndoiala persistă doar trei minute, apoi Bonucci se ocupă de refacerea distanței chiar pe un corner, călcâiul lui Ahile al rossonerilor (cu asta sunt 9 goluri strânse astfel).

Juve mai are un pas și de fiecare dată când se scufundă dau ideea de a putea lovi, Milan are totuși meritul de a nu pierde firul și meciul rămâne în echilibru. Câteva afectații excesive îl înfurie pe Allegri și la începutul reprizei secunde este clar de ce: Antonelli îi fură mingea lui Marchisio și îl aruncă pe Pazzini, atacantul, care a intrat în locul lui Menez afectat, îl obligă pe Buffon să facă un frumos și, poate, salvare decisivă. Într-adevăr, câteva minute mai târziu (65') Juve îl închide cu Morata, lucid în a valorifica respingerea stâlpului pe șutul lui Marchisio împotriva lui Lopez bătut. Meciul s-a încheiat efectiv acolo, chiar dacă portarul rossoneri a împiedicat rezultatul să devină umilitor cu mai multe intervenții. „Am fost puțin superficiali – a avertizat Allegri. – Trebuie să fim mai atenți, nu poți să-ți asumi riscuri ca acesta la reporniri”. Antrenorul Juvei dă nasul, antrenorul Milanului pleacă mulțumit acasă: paradoxuri fotbalistice, dar clasamentele pot fi explicate și așa. Mentalitatea bianconerilor este, de fapt, îndreptată spre perfecțiune, în vederea unui optimist complicat al Ligii Campionilor (ieri Borussia Dortmund a câștigat cu 3-0) dar accesibil (echipa lui Klopp rămâne în zona retrogradării), cea a rossonerilor, în schimb. , este încă construit. Și asta, la sfârșitul lunii februarie, nu este un lucru bun.