AVANZĂRI DE LA A – Sassuolo oprește Roma (2-2) și Juve mulțumește

AVANZĂRI LUI A – Remiza îndrăzneață impusă de Sassuolo Romei (2 la 2) o face fericită pe Juve, menținând neschimbat în clasament avantajul de trei puncte față de Giallorossi – Roma penalizată de expulzarea de drept a lui De Rossi dar grațiată de un îndoielnic. penalty dat de arbitru – Două goluri de la Zaza și două de la Ljajic – Liga Campionilor miercuri

La Roma ramai in viata. O face la ultima suflare a unui meci care părea pierdut și care, pe lângă puncte, îi lua și visele de glorie. Dar ultima labă a Ljajic le permite să păstreze neschimbată distanța față de Juve ceea ce, într-o sâmbătă ca aceasta, este deja ceva.

Desigur, suporterii giallorossi au visat la altceva. După remiza alb-negru de la Florența a existat posibilitatea concretă de a intra în 1, ocazie zădărnicită de un start teribil. Romii au avut însă meritul să nu se destrame, nici măcar când, în jos cu două goluri, s-au trezit în 10 pentru expulzarea lui. de Rossi.

Personajul poate fi văzut și în aceste situații și în acest sens dovada poate fi considerată, dacă nu pozitivă (ar fi prea mult!), măcar suficientă. „Această echipă are un suflet, am avut încă un exemplu în acest sens – a comentat pe loc de Rudi Garcia. – La 2-0 și depășit numeric a putea marca două goluri este excepțional, și pentru că Sassuolo are calitate”.

Pe scurt, antrenorul giallorossi vede paharul pe jumătate plin, în timp ce suporterii romi nu. Mulți au dat nasul la testul echipei și al antrenorului, acuzați de o cifră de afaceri masivă în perspectiva Ligii Campionilor. Din primele unsprezece au rămas Maicon, Astori, Nainggolan, Gervinho și Totti: un pic prea mult chiar dacă Manchester City va fi miercuri. „Un sezon nu se face cu unsprezece bărbați – a răspuns Garcia. – Sunt mulțumit de cei care au jucat, chiar depășiți numeric noi aveam 77% din posesia mingii”.

Problema trebuie căutată la început, care este cu adevărat tragicomică. Da, pentru că primul gol al lui Sassuolo nici măcar nu se vede în grădini. În minutul 15 De Sanctis adoarme pe pasă din spate Yanga Mbiwa si este batjocorit de Zaza alunecare (0-1). Lovitura este una dură și, de fapt, romii îl acuză puternic. Trei minute mai târziu apărarea giallorossi a urcat prost și Zaza, din nou el, s-a trezit față în față cu portarul: de data aceasta fără greșeală, doar un picior drept ofilit care a câștigat senzaționalul 0-2.

Oamenii lui Garcia aproape că nu le-au crezut și reacția a fost toată într-un șut transversal al lui Holebas care a spart transversala. În repriza secundă, lucrurile par să se înrăutățească și când De Rossi, deja cartonat, îl elimină pe Berardi, remediand o expulzare sacrosantă (50’). Dar tocmai când totul pare pierdut, Roma se trezește. Meritul (ca să spunem așa) și al lui Irrati, care acordă un penalty destul de dubios la giallorossi (Vrsaljko atinge mingea mai întâi cu genunchiul și apoi cu brațul), transformat cu răceală de Ljajic (78’).

Finala devine astfel un asediu teritorial pe care gazdele îl optimizează în minutul 92: mare deschidere a lui Gervinho pentru Florenzi (ținut în joc de Acerbi), minge la mijloc și platou câștigător al sârbului, cu al 6-lea gol al sezonului. Astfel se termină 2-2, rezultat care, în ajun, ar fi fost trăit ca o semitragedie. În schimb, având în vedere cum au mers lucrurile, Roma ia și ia acasă.