Criza de la Milano din nou: împotriva Genovei este 1 la 1

Milan ratează întâlnirea cu victoria pentru al cincilea joc la rând, trântind peretele unui Genoa din toată inima, rămas în 10 pentru expulzarea lui Manfredini - Kakà-Gilardino întrebare și răspuns în primele minute, apoi Balotelli ratează un penalty și Perin salvează totul.

În nici un caz. Milan nu reușește să câștige nici măcar împotriva unui Genoa redus la 10 oameni timp de aproape o oră și iese la huiduielile unui San Siro din ce în ce mai furios. Acum sunt cinci meciuri consecutive fără succese, punctele din clasament sunt doar 14: pe scurt, un dezastru peste tot! Satisfacție, în schimb, la Genoa, unde remiza din revenire împotriva rossonerilor este binevenită pe bună dreptate aproape ca o victorie, având în vedere cum au decurs lucrurile.

Nici măcar trei minute de joc și bărbații lui Allegri, nevoiți să se descurce fără Mexes din cauza unei probleme la ochi remediată la încălzire, nu se găsesc în avantaj. Mingea lui De Jong este frumoasă, controlul lui Kakà și mai mult: fostul jucător de la Balonul de Aur o dă jos cu o grație infinită și rece Perin cu o diagonală chirurgicală. Rossoneri, care au ajuns la San Siro destul de fioroși („Roșu ca sângele, negru ca frica: dacă nu scuipi sânge, începe să-ți fie frică” a fost stindardul de bun venit al Curvei Sud), încep să se relaxeze. Dar cu Milan în zilele noastre nu se știe niciodată și, de fapt, cinci minute mai târziu, Genoa a egalat. Emanuelson comite un fault pe cât de naiv pe cât se vede pe Fetfatzidis, Gervasoni nu poate decât să cedeze penalty-ul rossoblu, pe care Gilardino îl transformă rece: 1-1 și minge în centru. Rossonerii nu s-au rătăcit și au continuat să atace cu bună convingere. În minutul 35 episodul care pare să schimbe meciul: Balotelli, singur în fața lui Perin, este smuls în zonă de Manfredini, arbitrul decretă penalty și expulzare. „Super Mario a fost infailibilul” merge pe loc, dar portarul Genovei o imită pe Reina (ultima care i-a salvat atacatorului un penalty) și respinge șutul. San Siro cheamă cu voce tare pentru atribute (eufemism) și huiduie tare pentru toată lumea, cu excepția idolului de acasă Kakà. În repriza a doua, rossonerii au încărcat cu capul în jos și ocaziile au fost irosite. Matri, Kakà, Balotelli, Birsa și Zapata încearcă toți, dar mingea nu intră niciodată. Scorul (28 de lovituri la 2) ar sugera o seară cu ghinion și, în parte, este la fel. Dincolo de asta, însă, jocul continuă să dispară și oamenii nu mai suportă. Nu întâmplător ultrașii lui AC Milan au păzit până seara târziu ieșirea garajului, forțându-i pe Allegri și pe oamenii săi să rămână în interiorul stadionului. Acum să mergem mai departe, pentru că Liga Campionilor va avea loc marți. Rossonerii vor merge la Glasgow pentru a juca primul punct de meci de calificare. În mod normal, ar fi o afacere obișnuită, în zilele noastre o întreprindere aproape de neconceput.